Lucio _ oszust, murarz, anarchista

Lucio, Hiszpania 2007

Dokument opowiada o pochodzącym z małej wioski na północy Hiszpanii Lucio Urtubii, który stał się jednym z najsłynniejszych europejskich fałszerzy i anarchistów.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Lucio _ oszust, murarz, anarchista w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W ciągu kilkudziesięciu lat pochodzący z małej wioski na północy Hiszpanii Lucio Urtubia stał się jednym z najsłynniejszych europejskich fałszerzy i anarchistów. Nikt nie mógł uwierzyć, że zwykły glazurnik i niewykształcony człowiek umie tak doskonale podrabiać pieniądze. Co zaskakuje jeszcze bardziej Lucio nie czerpał zysku z własnych przestępstw. Rodzinę Lucia prześladował rząd generała Franco. On sam brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 1968 roku, aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił Eldridge'a Cleavera.

W ciągu kilkudziesięciu lat pochodzący z małej wioski na północy Hiszpanii Lucio Urtubia stał się jednym z najsłynniejszych europejskich fałszerzy i anarchistów. Nikt nie był w stanie uwierzyć, że taki zwykły glazurnik i niewykształcony człowiek będzie umiał tak doskonale podrabiać pieniądze! - komentuje pracownica jednego z hiszpańskich banków. Co zaskakuje jeszcze bardziej, Lucio nie czerpał zysku ze swoich przestępstw. Film przedstawia sylwetkę baskijskiego Zorro - Lucio Urtubii i opisuje jego najgłośniejsze wyczyny. Rodzinę Lucia prześladował rząd generała Franco, on sam brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 1968 roku, aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge'a Cleavera. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich europejskie paszporty i dowody tożsamości. Jego największy wyczyn miał miejsce w latach 70. XX wieku, kiedy udało mu się wystawić do wiatru amerykański First National Bank (obecnie Citibank). Dzięki doskonale podrobionym czekom podróżnym uszczuplił stan posiadania molocha o 25 milionów dolarów, aby następnie przekazać je na anarchistyczne cele. Wydaje się niemal nieprawdopodobne, że ten sam człowiek spędził w więzieniu zaledwie kilka miesięcy. Opowiadając historię Lucia, autorzy wykazali się prawdziwą sprawnością warsztatową. Aitor Arregi i Jose Mara Goenaga wymyślili dla filmu oryginalną oprawę graficzną (doskonale zrealizowana czołówka i animacje), przeprowadzili wywiad z bohaterem wydarzeń, Luciem Urtubią, jego współpracownikami i zawziętymi wrogami, dotarli do masy wyjątkowych archiwaliów (materiały operacyjne Interpolu). Dzięki temu Lucio oszust, murarz, anarchista to doskonałe połączenie elektryzującego tematu z oryginalną, widowiskową formą.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×