Ludzie honoru

Uomini d' Onore, Włochy/Niemcy 2009

Dokument ukazuje 'ndranghetę - mafię kalabryjską, która jest najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Reżyser przeniknął w głąb mafii, dzięki czemu poznał kodeks honorowy jej członków.

 • Czas trwania: 80 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ludzie honoru w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia 'ndranghetę - mafię kalabryjską, która jest obecnie najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. O 'ndranghecie zrobiło się głośno w 2007 roku po morderstwie w Duisburgu. Okazało się wówczas, że powiązania mafii sięgają daleko poza granice kraju. Reżyser przeniknął w głąb organizacji, dzięki czemu poznał historię, rytuały, tradycję i kodeks honorowy jej członków.

'Ndrangheta, czyli mafia kalabryjska jest bez porównania bardziej wpływowa i groźniejsza od osławionej sycylijskiej Cosa Nostry. Wzrost jej potęgi przypadł na początek XXI wieku, kiedy to organizacja zaczęła odnotowywać krociowe zyski. Jeszcze kilka lat temu szacowano, iż mafiosi z Kalabrii zgarnęli ok. 3, 4% włoskiego PKB i ponad 18% dochodu całego regionu. Jakby tego było mało, mają także swoich przedstawicieli w krajowym parlamencie! Cała Europa dowiedziała się o 'ndranghecie dopiero w 2007 roku po morderstwie w Duisburgu. Wtedy wyszło na jaw, że macki mafii sięgnęły także Niemiec. "Pudrujemy wam nosy i budujemy wam drogi"- miał powiedzieć jeden z jej ludzi, wskazując na zaangażowanie organizacji w projekty budowlane i przemyt narkotyków. "Jesteśmy poważani na najwyższych szczeblach władzy na całym świecie" - dodał. "A zwłaszcza tu, w Niemczech". Pochodzącemu z Kalabrii reżyserowi Francesco Sbano udało się po wielu latach przeniknąć w głąb mafijnej elity, zwanej "Onorata Societa" (honorowa społeczność). Ojcowie chrzestni wtajemniczyli go w swoje rytuały, tradycję, kodeks honorowy. Żadnemu dziennikarzowi wcześniej nie udało się tak głęboko spenetrować podziemnej organizacji. "Ludzie honoru" zabierają widza w szczególną podróż po Italii. Sbano poznaje historię 'ndranghety, przygląda się regionowi, w którym powstała, poznaje też kulisy jej związków z potężnymi sojusznikami, sięgające wstecz aż do lądowania aliantów we Włoszech podczas II wojny światowej (Amerykanie współpracowali wówczas ściśle z gangami). Jak można się przekonać z rozmów z Kalabryjczykami, sieci mafii są rozciągnięte po praktycznie całym regionie. "Jako dziecko nie miałem nic. Honorowa społeczność wychowała mnie, jest matką całej Kalabrii" - mówi jeden z miejscowych. Oto elektryzujące dziennikarskie śledztwo poświęcone organizacji, która nie tylko jest w stanie wstrząsnąć Italią, ale zaczyna rozszerzać strefę swych wpływów na całą Europę. Jej ambicje sięgają zaś daleko dalej.

Komentarze

Skomentuj
 • 67pj@...

  a załóz se konto chomikuj i masz te filmy za pare groszy.

  08.06.2012 19:08
 • 67pj@...

  UnFabulous napisał:

  O matko... Nigdzie nie mogłam znaleźć tego filmu online i z tego wszystkiego kupiłam płytę DVD. A teraz jest w TV! ^^ To niech teraz puszczają inne filmy z Tomem Cruise których nigdzie nie ma. ("Niekończąca się miłość" i "Młode strzelby" [epizody], "Wyrzutki", "Tracąc to", "Wszystkie właściwe posunięcia" i "Kolor pieniędzy") :}

  08.06.2012 19:06
 • UnFabulous (gość)

  O matko... Nigdzie nie mogłam znaleźć tego filmu online i z tego wszystkiego kupiłam płytę DVD. A teraz jest w TV! ^^ To niech teraz puszczają inne filmy z Tomem Cruise których nigdzie nie ma. ("Niekończąca się miłość" i "Młode strzelby" [epizody], "Wyrzutki", "Tracąc to", "Wszystkie właściwe posunięcia" i "Kolor pieniędzy") :}

  10.08.2011 10:39

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.8 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×