Luiza Pruska - królowa ludzkich serc

Louisa of Prussia - The Queen of Hearts, Niemcy 2009

Historia Luizy Mecklenburg-Sterlitz, małżonki pruskiego króla, która zasłynęła z próby uratowania swego kraju poprzez próbę zwrócenia się do Napoleona z błaganiem o litość wobec jej narodu.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Luiza Pruska - królowa ludzkich serc w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia Luizy Mecklenburg-Sterlitz. Była żoną pruskiego króla, zaciekłą przeciwniczką Napoleona i kobietą z pasją zaangażowaną w politykę europejską. Była kochana przez swoich poddanych, a tuż po jej przedwczesnej śmierci zyskała status ikony narodowej, utożsamiającej opór kraju wobec francuskiego imperatora. Niemiecki poeta nazwał Luizę "królową ludzkich serc" na długo przed tym, zanim tego określenia użyto wobec księżnej Diany.

Była żoną pruskiego króla, zaciekłą przeciwniczką Napoleona i kobietą z pasją zaangażowaną w politykę europejską. Była kochana przez swoich poddanych, a tuż po jej przedwczesnej śmierci zyskała status ikony narodowej, utożsamiającej opór kraju wobec francuskiego imperatora. Niemiecki poeta nazwał Luizę 'królową ludzkich serc' na długo przed tym, zanim tego określenia użyto wobec księżnej Diany. Kim była naprawdę? Jaką rolę odegrała - jako kobieta w tamtych czasach - w ówczesnej polityce? W jaki sposób stała się narodową ikoną, uosabiającą opór kraju wobec Napoleona? W jaki sposób jej śmierć przyczyniła się do powstania wokół jej postaci osobliwej atmosfery kultu i tym samym jej nieśmiertelności?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×