Ma w ramionach cały świat

The World in His Arms, USA 1952

San Francisco, połowa XIX w. Kapitan Clark chce zebrać pieniądze na odkupienie Alaski od Rosjan. Uciekająca przed niechcianym małżeństwem rosyjska hrabina zwraca się do Jonathana z prośbą o pomoc.

  • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Film przygodowy
  • Reżyseria: Raoul Walsh

Ma w ramionach cały świat w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Borden Chase Scenariusz
  • Raoul Walsh Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

San Francisco, połowa XIX w. Trudniący się nielegalnym polowaniem na foki u wybrzeży Alaski kapitan Jonathan Clark przybywa do miasta. Zamierza zebrać pieniądze na odkupienie półwyspu od Rosjan. Razem z kompanami zajmują najlepszy hotel w mieście. Gościem jest tu także rosyjska hrabina Marina Selanowa, która ucieka przed małżeństwem z księciem Siemionem. Kobieta próbuje dotrzeć na Alaskę do wuja, generała Iwana Woraszyłowa. Marina zwraca się do Clarka z prośbą o pomoc. Kapitan zakochuje się w niej i oświadcza się. W dniu ślubu wybranka znika.

San Francisco, połowa XIX wieku. Trudniący się nielegalnym polowaniem na foki u wybrzeży Alaski kapitan Jonathan Clark (Gregory Peck) po dłuższej nieobecności przybywa do miasta. Zamierza wykorzystać swoją popularność i zebrać 10 milionów dolarów na odkupienie Alaski z rąk Rosjan, którzy bezmyślnie wyniszczają populację fok. Jonathan i jego barwna kompania zajmują najlepszy hotel w mieście. Wśród jego gości jest rosyjska hrabina Marina Selanova (Ann Blyth), która ucieka przed niechcianym małżeństwem z księciem Semyonem (Carl Esmond). Próbuje za wszelką cenę dotrzeć na Alaskę, gdzie gubernatorem jest jej wuj generał Ivan Vorashilov (Sig Ruman). By tam dopłynąć, wynajmuje statek nieobliczalnego awanturnika i odwiecznego rywala kapitana Clarka, Portugee (Anthony Quinn). Gdy ten okazuje się niesłownym oszustem, zdesperowana hrabina zwraca się po pomoc do Clarka. Kapitan błyskawicznie i z wzajemnością zakochuje się w Marinie i oświadcza się jej. W dniu ślubu jego wybranka znika bez słowa. Imponujący rozmachem, awanturniczo-przygodowy „Ma w ramionach cały świat” wyreżyserował związany z Hollywood od jego początków aż po lata 60. Raoul Walsh. Słynął z wyrazistych obrazów, w których mężczyźni brali sprawy w swoje ręce i sami wyznaczali, co dobre a co złe. Bohaterów takich kreowali u Walsha: John Wayne („Czarny oddział”), Humphrey Bogart („High Sierra”), James Cagney („Biały żar”) czy Clark Gable („Król i cztery damy”). Wśród ikon złotej ery Hollywood pracujących z reżyserem był także Gregory Peck, który wystąpił u niego dwukrotnie. W „Ma w ramionach cały świat” gra wyjętego spod prawa kłusownika, a mimo to bez trudu zyskuje sympatię widzów. W roli bliskiej sercu bohatera rosyjskiej hrabiny partneruje mu nominowana do Oscara za rolę w dramacie „Mildred Pierce” Ann Blyth. Produkcji uroku przydaje podszyta komizmem kreacja Anthony’ego Quinna („Grek Zorba”, „La strada”, „Lawrence z Arabii”), który wciela się w Portugee, związanego szorstką przyjaźnią z kapitanem Clarkiem.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×