Macierzyństwo po chińsku

Mothers, Francja 2013

Obowiązująca w Chinach polityka jednego dziecka doprowadziła do stworzenia systemu nadzorującego kontrolę urodzin. Poprzez sytuację w wiosce Ma dokument ukazuje metody wdrażania kontroli płodności.

 • Czas trwania: 69 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Xu Hiu-Jing

Macierzyństwo po chińsku w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 30.03.2017 00:55

  TVP 2

 • Środa 20.01.2016 02:55

  TVP 2

 • HIT Dnia

  Wtorek 19.01.2016 22:55

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Xu Hiu-Jing Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

30 lat obowiązywania w Chinach polityki jednego dziecka doprowadziło do stworzenia aparatu biurokratycznego nadzorującego kontrolę urodzin. Poprzez sytuację w wiosce Ma dokument ukazuje metody wdrażania kontroli płodności oraz ich konsekwencje. Urzędnicy państwowi próbują nakłonić mieszkankę wioski do poddania się sterylizacji. Kobieta trzeci rok unika zabiegu. Zostają wdrożone różne formy nacisku. W sprawę angażują się kolejne służby - od urzędu kontroli urodzeń, przez samorząd lokalny i burmistrza po szefa samorządu pobliskiego miasta.

Obowiazująca przez 30 lat w komunistycznych Chinach polityka jednego dziecka doprowadziła do stworzenia specyficznego, wyspecjalizowanego aparatu biurokratycznego, nadzorującego kontrolę urodzin. Na przyładzie sytuacji w małej wiosce Ma dokument ukazuje metody wdrażania i przestrzegania ścisłej kontroli płodności kobiet oraz ich długofalowe konsekwencje. Urzędnicy państwowi wioski Ma są właśnie zajęci próbami skłonienia jednej z mieszkanek Rong Rong do poddania się obowiązkowej operacji sterylizacji. Kobieta unika jednak zabiegu już trzeci rok z rzędu, uciekając się do różnych sposobów, łącznie z ukrywaniem się. Urzędnicy wdrażają więc najprzeróżniejsze formy nacisku, od kary pieniężnej, przez niemożność pozyskania prawa do talonów na potrzebne produkty oraz rozmowy z jej krewnymi i przyjaciółmi, aby oni też wywierali na kobietę presję. W sprawę angażują się też kolejne służby od urzędu kontroli urodzeń, przez samorząd lokalny, burmistrza i nawet szefa samorządu pobliskiego miasta.

Komentarze

Skomentuj
 • Mama 2 (gość)

  A ja uważam ze aborcja to sprawa każdego człowieka indywidualnie i Nic ci kobieto do tego Jeśli sytuacja wymaja tego ze kobieta nie chce mieć dziecka to nie należy jej zmuszać do tego by urodziła! Potem się nie dziw ze tyle dzieci na smietnikach

  20.01.2016 10:57
 • Janek (gość)

  W polszy na wychowanie nikt nie da...

  19.01.2016 21:35
 • mama. (gość)

  nigdy bym tam nie chciala mieszkac matka decyduje ile chce dzieci, nikt jej na wychowanie nie da.jej cialo jej sprawa.a ci ktorzy popieraja aborcje nie powinni istniec.ale to moje zdanie.

  17.01.2016 17:27

Dodaj komentarz

 • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×