Mała zagłada

Mała zagłada, Polska 2018

Wieś Sochy na Zamojszczyźnie 1 czerwca 1943 r., w ciągu kilku godzin, przestała istnieć. Niemcy wymordowali mieszkańców i spalili zabudowania. Ocaleli nieliczni dorośli i garstka przerażonych dzieci.

  • Czas trwania: 59 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz

Mała zagłada w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Anna Janko Scenariusz
  • Natalia Koryncka-Gruz Scenariusz
  • Alex Gruz Muzyka
  • Marceli Majer PSM Majer Montaż
  • Zdzisław PSC Najda Zdjęcia
  • Łukasz Łasica Zdjęcia
  • Natalia Koryncka-Gruz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wieś Sochy na Zamojszczyźnie 1 czerwca 1943 r., w ciągu kilku godzin, przestała istnieć. Niemcy wymordowali mieszkańców i spalili zabudowania. Potem nadleciały samoloty. Wśród zgliszczy zachował się jeden dom. Ocaleli nieliczni dorośli i garstka przerażonych dzieci. Wśród nich była Teresa Ferenc, matka Anny Janko, która opowiada w filmie o tragicznej historii swojej rodziny. Bohaterkami dokumentu są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka. To opowieść o wojennej traumie, która odciska piętno nie tylko na ofiarach, ale też na kolejnych pokoleniach.

Film dokumentalny o tragicznych losach wsi Sochy na Zamojszczyźnie. Wszystko stało się 1 czerwca 1943 roku. Niemcy zamordowali mieszkańców, spalili zabudowania, potem nadleciały samoloty. W ciągu paru godzin wieś przestała istnieć. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom. Ocaleli nieliczni dorośli i garstka przerażonych dzieci. Wśród nich 9 - letnia Teresa Ferenc, matka Anny Janko. Jak opowiada Anna, tragiczna historia rodziny była drugim dnem jej dzieciństwa. Teresa - jako dziewczynka patrzyła na śmierć swoich rodziców, na rozpad całego świata. Takie życie, które rozpoczęło się od apokalipsy. Obrazy pożarów, zabijania, sieroctwa, tułaczki małych dzieci przeniknęły również do życia Anny i były jak stronice szczególnego albumu rodzinnego, który się ogląda ze ściśniętym gardłem. Bohaterkami filmu są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka, towarzyszy im trauma wojenna, która przenosi się z pokolenia na pokolenie. Dla matki (Teresa) wojna jest bezpośrednim wstrząsającym doświadczeniem, dla córki (Anna) jest bolesną opowieścią rodzinną, dla wnuczki (Ola) to straszna historia, której nie chce się dopuścić do swojego życia. Na koniec pojawia się refleksja, że wojna nie umiera nigdy, a trauma wojenna przenosi się z pokolenia na pokolenie. Refleksje powracają w narracji bohaterów i plastycznych obrazach - dziecięcych wspomnieniach wojennych opresji. Film powstał na podstawie opublikowanej w 2015 roku książki Anny Janko "Mała zagłada".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×