Mateczka

Polska 1938

Chewcie Samed przyrzekła matce, że po jej śmierci zaopiekuje się rodziną. Zaradna kobieta okupuje codzienne zwycięstwa rosnącym zmęczeniem spowodowanym rodzinnymi swarami i kłopotami.

  • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Komedia
  • Reżyseria: Konrad Tom, Józef Green

Mateczka w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Konrad Tom Scenariusz
  • Konrad Tom Reżyseria
  • Józef Green Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Chewcie Samed przyrzekła matce, że po jej śmierci zaopiekuje się rodziną. Zadanie nie jest łatwe, gdyż familia Samedów jest liczna. Chewcie opiekuje się kilkunastoletnim Zysiem, pracującym w łódzkiej fabryce, matkuje małemu Abramkowi, pomaga sfinalizować małżeństwo Dawida, Bertę odwodzi od zamiaru wyjścia za bogacza, który jest oszustem. Próbuje też swatać Jetkę z muzykiem Szlezyngerem. Codzienne zwycięstwa okupuje rosnącym zmęczeniem spowodowanym rodzinnymi swarami i kłopotami.

Filmowa adaptacja komedii teatralnej autorstwa Majera Schwarza, cieszącej się w latach trzydziestych ogromnym powodzeniem nad Wisłą. Popularność utworu była tak wielka, że postanowiono przenieść go na ekran. Główną rolę, podobnie jak na scenie, zagrała żydowska gwiazda Molly Picon. Film Toma i Greena odniósł spodziewany sukces, nie tylko zresztą w Polsce, ale i w USA. O powodzeniu "Mateczki" zdecydowało nie tylko znakomite aktorstwo Picon, lecz także rzewny, ciepły, żydowski humor, przenikający cały film. Tytułową bohaterką utworu jest Chewcie Samed - zaradna kobieta, która przyrzekła swej matce, że po jej śmierci zaopiekuje się rodziną. Zadanie ma niełatwe, gdyż familia Samedów jest liczna i bez "głowy domu" niechybnie pójdzie w rozsypkę. Nie zapanuje nad nią przecież nieporadny ojciec, nieustannie snujący wizje (i tylko wizje) intratnych interesów i domagający się od dzieci, by go utrzymywały. Tymczasem jego dwie córki i trzech synów przysparza więcej kłopotów niż pożytku. Chewcie, mimo licznych przeszkód, bierze swą rodzinę "w garść". Opiekuje się kilkunastoletnim Zysiem, pracującym w łódzkiej fabryce, matkuje małemu Abramkowi, pomaga sfinalizować małżeństwo Dawida, Bertę zaś odwodzi od zamiaru wyjścia za bogacza, który w rzeczywistości jest oszustem. Próbuje też swatać Jetkę z młodym muzykiem Szlezyngerem. Swoje małe, codzienne zwycięstwa okupuje jednak rosnącym zmęczeniem, spowodowanym rodzinnymi swarami i kłopotami. Film zrealizowany w języku jidysz.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×