Matrix

The Matrix, USA 1999

Genialny haker Neo odkrywa, że życie jest tylko symulacją stworzoną przez inteligentne maszyny. Trafia do prawdziwej rzeczywistości, by wypowiedzieć wojnę wszechwładnemu matriksowi.

 • Czas trwania: 136 minut, Gatunek: Film SF
 • Reżyseria: Andy Wachowski, Larry Wachowski

8

Ocena redakcji

Nie ma chyba drugiego filmu, który narobiłby takiego zamieszania i tak podzielił widownię. Jedni stali się nieledwie jego wyznawcami, inni - śmiertelnymi przeciwnikami.

Matrix w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Keanu Reeves jako Neo
 • Laurence Fishburne jako Morfeusz
 • Carrie-Anne Moss jako Trinity
 • Hugo Weaving jako agent Smith
 • Joe Pantoliano jako Cypher
 • Gloria Foster jako wyrocznia
 • Marcus Chong jako Tank
 • Julian Arahanga jako Apoc

Więcej »

Twórcy

 • Colin Fletcher Drugi reżyser
 • Bruce Hunt Drugi reżyser
 • James McTeigue Drugi reżyser
 • Toby Pease Drugi reżyser
 • Tom Read Drugi reżyser
 • Noni Roy Drugi reżyser
 • Jeremy Sedley Drugi reżyser
 • Paul Sullivan Drugi reżyser

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Thomas Anderson wiedzie podwójne życie - jest programistą w dużym koncernie i genialnym hakerem o pseudonimie Neo. Od dłuższego czasu instynkt podpowiada mu, że coś dzieje się z otaczającym światem, a pytanie, czym jest matrix, spędza mu sen z powiek. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz, który obiecuje, że odkryje prawdę o rzeczywistości. Okazuje się, że życie jest tylko symulacją, kontrolowaną przez programy komputerowe. Tylko Neo może zmienić ten ponury stan rzeczy.

"Nie ma chyba drugiego filmu, który narobiłby takiego zamieszania i tak podzielił widownię. Jedni stali się nieledwie jego wyznawcami, inni - śmiertelnymi przeciwnikami. Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając "Matriksowi" cztery Oscary za efekty specjalne, obraz, dźwięk i montaż dźwięku, wyraziła swój podziw dla osiągnięć technicznych. I żadnych innych... "

Thomas Anderson (Keanu Reeves) wiedzie podwójne życie - na co dzień pracuje w koncernie Meta Cortechs jako programista, prywatnie jest genialnym hakerem, działającym pod pseudonimem Neo. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz (Laurence Fishburne) - człowiek, który obiecuje, że odkryje przed nim prawdę o rzeczywistości, w której żyją. Neo przystaje do grupy Morfeusza i powoli sam dostrzega, że w jego dotychczasowym życiu coś było nie tak, że cały czas ktoś nim kierował. Matrix był nominowany i nagradzany przez wiele organizacji filmowych. Najważniejsze nagrody - Oscary zdobył w czterech kategoriach; za montaż, dźwiękowe efekty specjalne, wizualne efekty specjalne i za dźwięk. Na co dzień Thomas Anderson (Keanu Reeves) jest pracownikiem firmy komputerowej Meta Cortechs, nocami udziela się jako genialny haker pod pseudonimem Neo. Jednak od dłuższego czasu instynkt podpowiada mu, że coś dzieje się z otaczającym światem, a pytanie, czym jest "Matrix", spędza sen z powiek. Pewnego dnia Thomas "spotyka w sieci" tajemniczego Morfeusza (Laurence Fishburne), który obiecuje, że odkryje przed nim prawdę o rzeczywistości. Neo przystaje do grupy kierowanej przez Morfeusza i powoli przekonuje się o wiarygodności jego słów. Neo stopniowo odkrywa przerażającą prawdę. Kontrolę nad światem przejęły roboty, umieszczając ludzi w wirtualnej rzeczywistości z poprzedniego stulecia. Ludzkimi myślami i doznaniami steruje program komputerowy, natomiast przedstawiciele gatunku homo sapiens zredukowani są do roli zasilacza energii dla sztucznej inteligencji. Tylko nielicznym udaje się odłączyć od systemu i wyrwać spod kontroli maszyn. Ścigają ich niezniszczalni agenci, zaprogramowani do wyeliminowania ostatnich wolnych ludzi. Morfeusz wraz z garstką rebeliantów oczekują na wybrańca, który zgodnie z przepowiednią, ocali ludzkość. Morfeusz jest święcie przekonany, że to właśnie Neo ma do spełnienia tę misję."

Recenzje

Komentarze

Skomentuj
 • ..do tych opluwaczy .. (gość)

  ..co plują POd spodem niejakiego 447..., zabolało?! ścierwa ,klakierskie ,, mistrzyni " od ,,Zielonej Granicy!? To wyskakiwać z 6 piętra jak jej skurwiony (żyd,NKWDzista) tatuś

  25.09.2023 19:42
 • TuskVN (gość)

  a na niedzielny wieczór TuskVN serwuje nam film z cyklu "w starym kinie"

  09.07.2023 12:46
 • Degrengolada w komentarzach to nie tylko „praca” POlitruków Tuska, ale i ruskich🇷🇺 „komentatorów”, którzy nie tylko polski internet tak zaśmiecają. (gość)

  Udają Polaków-antysemitów, piszą z błędami ortograficznymi i stylistycznymi, mają prowokacyjne nicki nawiązujące do socjalizmu, znają kacapską literaturę, historię, kinematografię. Niekiedy piszą jawnie jak komentarz "stepowego" w telemagazynie - wpisz w wyszukiwarkę "telemagazyn stepowa milosc rosyjskie seriale znikaja z tvp niedostepne beda rowniez rosyjskie kanaly 97282":

  „stepowy (gość)

  po co wycofaliście ten serial? To nie jest tylko rosyjski ale też ukraiński. Gaz i ropa rosyjska to dobra a serial to już nie [❗❗❗]. Lepiej wznówcie emisje jak i tak macie wykupione emisje bo i tak nie odzyskacie kasy za wykupienie go

  07.03.2022 18:14”

  --

  Czasem to płatni „komentatorzy” nierzadko zza niemieckiej🇩🇪 granicy, wpisz w wyszukiwarkę "naszeblogi 41923 proceder werbowania agentow trolli w sieci". Pod tym artykułem jest komentarz oznaczony „29-10-2013 [10:30] - z Niemiec” - kłamanie bezpośrednio z Niemiec było wtedy po 5 ojro🇩🇪

  09.07.2023 12:44
 • Tfu!sk ! (gość)

  Bracia i siostrunia Wachowscy.... hehe..... W Treblince , większość rodzinki została zutylizowana przez rasę panów ale co tam Jewreje z New York i Hollywood mieli to w dupie! no to zerżnęli scenariusz jak poniżej już napisał niejaki 447 i mamy Matrix!

  10.02.2023 14:23
 • X (gość)

  Dupa nie sf kopletne dno lepsze sf oglądałem to co puszcza tvn7 tego nie da sie oglądać jak gowno to długi film piepszony cholerny TVN powinni im cofnąć koncesję na nadawanie

  07.01.2023 20:12
 • Lsmródissmródta ssmródersmródii. (gość)

  Sesmródrii Lesmródgo jesmródst smródi bysmródło nsmróda psmródęczsmródki. Uwasmródżam, żsmróde lepssmródzym rosmródzwiązansmródiem będsmródzie podsmródanie wsmród artyksmródule smródo tsmródakim ogsmródólnym chasmródraktesmródrze tylsmródko kilsmródku, najpsmródopularnismródejszych sersmródii Lesmródgo, tysmródch prosmróddusmródkosmródwasmródnych osmródd wiesmródlu lasmródt. Nsmródie msmróda sesmródnsu posmródsmróddawać 2smród0smród sersmródii, smródz któsmródrych więksmródszość nismróde jsmródesmródst jusmródż prsmródodukowsmródana, tsmródym barsmróddzismródej, żsmróde sersmródii Lsmródegsmródo bysmródły sesmródtksmródi. Tsmróde ktsmródósmródre bysmródły wcsmródzesmródśniej posmróddsmródane, bysmródły wysmródbrasmródne barsmróddzo wybismródórsmródczo smródi więkssmródsmródzości bysmródły tsmródo tysmródlko krsmródósmródtkie jesmróddnorosmródczne sersmródie. Nsmródie widsmródzę prsmródoblesmródmu, asmródby stwosmródrzyć ososmródbny artsmródykuł smródo sersmródiasmródch Lsmródegsmródo, bsmródy schasmródraksmródtersmródyzować tasmródk ssmródzerokie pojsmródęcie.

  14.10.2022 11:12
 • Sebastian Guminiczak

  Szkoda, że wcześniej nie było mi dane obejrzeć tego filmu... Za dużo innych produkcji sci-fi, które zawładnęły moim sercem :) 8/10

  15.01.2022 17:39
 • Poseł (gość)

  Ten film lepszy https://www.youtube.com/watch?v=KwFtZQXS_aI

  13.01.2022 21:19
 • :/ (gość)

  Oglądałem ten film ponad 20 lat wstecz, wtenczas wydawał mi się taki transcendentny, wyjątkowy, przełomowy, odkrywczy taki turbo łłaałł. Dziś stwierdzam, że ten niby 'film' to wydmuszka. Jest skrajnie kiczowaty, do tego max pretensjonalny. Produkt taki sam jak te klony/pokemony = siostry/bracia wochowski. Totalna mielizna, lipa z popełnią.

  08.01.2022 21:36
 • Opluwacz internetowy ruskoniemiecki + (inny) koledzy. Płatny. (gość)

  O ten dureń od - zaznacz odpowiednie odpowiedzi - znów się aktywował. Skończony kretyn zawsze ten sam text wkleja, idiota cierpi na manięparanoidalną i na pewno zalewa się dzień w dzień najgorszym alkoholem...innymi słowy - jest jednym z wielu tych samotnych osób, "uciekających" w przestrzeń wirtualną bo tylko tu ma się do kogo "odezwać". Taki niby typ społecznika...totalnie toxycznego "społecznika".

  08.01.2022 21:22
 • 🦧447 (gość)

  Zaznacz odpowiednie odpowiedzi

  🦧"447" to:

  [ ] 1. opluwacz🤑internetowy (nierzadko płatny) PO🇩🇪🏴‍☠️ + koledzy

  [ ] 2. opluwacz🤑internetowy niemiecki

  [ ] 3. opluwacz🤑internetowy rosyjski

  [ ] 4. opluwacz🤑internetowy inny

  Pytania pomocnicze:

  1. Kto ma interes w robieniu z Polaków antysemitów? Z których konkretnie i jaki interes?

  2. Jakie elementy komentarza 🦧"🦧" świadczą o słabej znajomości polskiej ortografii/gramatyki?

  08.01.2022 20:34
 • 447 (gość)

  Żydowskie skurwiele Wachowscy pochodzący z Terenów II R.P. wyrzekli się Polskich korzeni i pochodzenia i jeszcze pare razy napluli na Nas!! Ale zajebali Pomysł na scenariusz z ,,Robota" i ,,Aniła Zagłady" Adama Wiśniewskiego !!! Jak rodzina pisarza zagroziła procesem w USA to ta banda parchów (szkoda że ich rodzice umknęli Einsatzgruppen) zaraz wypłaciła po kryjomu kasę na ugodę !

  08.01.2022 12:47
 • X (gość)

  Najgorszy film sf tego się nie da oglądać fabuła jest nie zrozumiana tvn myśli ze to hit nie to jest dno gowno i hollywoodzkie scierwo

  19.02.2021 21:12
 • + (gość)

  Wachowski byli faciorami a dziś Wachowski'e są piździochami...i to jest Matrix.

  10.01.2021 19:35
 • 34634152 (gość)

  to nie jest film na 8!!!!! tylko na 100 nie ma kino takiego drugiego filmu z takim scenariuszem!!!!

  05.11.2020 15:54
 • Matrix (gość)

  Widać jak bardzo nie rozumiecie tego filmu.. Tylko narzekacie że fabuła, że słabo wykonane, że nie czaicie o co w nim chodzi.. Przecież by zrozumieć fabułe trzeba nie tylko obejrzeć film ale i zwracać uwagę na szczegóły jak i także samemu dużo sobie dopowiedzieć. Film nie daje odpowiedzi na tacy

  21.12.2019 00:47
 • Pol (gość)

  Żulo. . Nie rozumiesz przeslania tego filmu... Moze i dobrze

  25.01.2019 16:57
 • FAN MATRIXa (gość)

  Seans filmu z okazji 20 lat ( dla przypomnienia 2019-1999). Zastanawiałem się czy jakaś stacja wpadnie na ten pomysł. Jeśli tak dziękuje TVN

  11.01.2019 15:09
 • Neo (gość)

  To bracia Wachowscy nie siostry pisały scenariusz xd

  08.07.2018 21:12
 • Siusiaczek Staś (gość)

  Wiadomość usunięta przez moderatora

  12.05.2017 14:29
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.9 Głosów: 39

  Nagrody

  • BAFTA 2000

   • Najlepsze efekty specjalne
   • (Nominacja) Najlepsza scenografia
   • (Nominacja) Najlepsze zdjęcia
   • (Nominacja) Najlepszy montaż
  • Oscar 2000

   • Najlepsze efekty specjalne
   • Najlepszy dźwięk
   • Najlepszy montaż dźwięku
   • Najlepszy montaż

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×