Mečiar

Mečiar, Słowacja/Czechy/USA 2017

Film dokumentalny o kontrowersyjnym polityku Vladimirze Mečiarze i jego wpływie na słowackie społeczeństwo. Pokazuje ważny moment we współczesnej historii Słowacji z perspektywy autorki dokumentu.

  • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Tereza Nvotová

Mečiar w telewizji

ZwińRozwiń
  • Niedziela 31.10.2021 04:25

    HBO2

Multimedia

Twórcy

  • Tereza Nvotová Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Rok 1989. Tereza Nvotová ma roczek, kiedy w jej kraju wybucha aksamitna rewolucja, której celem jest obalenie systemu komunistycznego. W wyniku zmian społeczno-politycznych ministrem spraw wewnętrznych i środowiska w nowym, demokratycznym rządzie Słowacji zostaje nikomu nieznany prawnik z małego miasta - Vladimir Mečiar. Polityk w szybkim tempie zaczyna się piąć po szczeblach kariery i w końcu otrzymuje stanowisko premiera. Przez wiele lat rządzi twardą ręką, a za jego czasów plagą w kraju jest korupcja.

Rok 1989. Reżyserka dokumentu, Tereza Nvotova, ma roczek, kiedy w jej kraju wybucha Aksamitna Rewolucja, której celem jest obalenie systemu komunistycznego. W wyniku zmian ministrem spraw wewnętrznych i środowiska w demokratycznym rządzie Słowacji zostaje nikomu nieznany prawnik z małego miasteczka - Vladimir Mečiar. Polityk w szybkim tempie zaczyna piąć się po szczeblach kariery i w końcu otrzymuje stanowisko premiera. Jako szef rządu przez wiele lat rządzi twardą ręką. Za jego czasów plagą w kraju jest korupcja, zarzuca mu się też wykorzystywanie służb do zwalczania przeciwników i naruszanie wolności prasy. Biorąc na warsztat kontrowersyjną postać, artystka mówi o uniwersalnej i powracającej potrzebie wspierania postaci autokratycznych w czasach chaosu ekonomiczno-politycznego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×