Meteory - groźba z nieba

Meteor Menace, Austria 2013

Istnieje groźba pojawienia się meteorów, które uderzą w Ziemię. Dokument opowiada o badaniach prowadzonych nad meteorami oraz o systemach wykrywających planetoidy znajdujące się blisko Ziemi.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Ivo Filatsch

Meteory - groźba z nieba w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Ivo Filatsch Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

15 lutego 2013 roku w atmosferze ziemskiej nad obwodem czelabińskim w Rosji eksplodował meteoryt. Fala uderzeniowa zniszczyła liczne okna i budynki. Około 1500 osób zostało rannych. Tego samego dnia, 40-metrowa asteroida 2012 DA14 minęła Ziemię w odległości zaledwie około 26 tys. kilometrów. Te dwa wydarzenia nie były ze sobą powiązane. To wskazuje, że istnieje groźba pojawienia się meteorów, które uderzą w Ziemię. Dokument opowiada o badaniach prowadzonych nad meteorami oraz o systemach wykrywających planetoidy znajdujące się blisko Ziemi.

15 lutego 2013 roku w atmosferze ziemskiej nad obwodem czelabińskim w Rosji eksplodował meteoryt. Ogromna fala uderzeniowa zniszczyła liczne okna i budynki. Około 1500 osób zostało rannych. Tego samego dnia, 40-metrowa asteroida 2012 DA14 minęła Ziemię w odległości zaledwie około 26.000 kilometrów. Te dwa wydarzenia nie były ze sobą powiązane. To wskazuje, że istnieje groźba pojawienia się meteorów, które uderzą w naszą planetę. W celu wykrywania takich niebezpieczeństw naukowcy opracowali program monitorowania, który pozwala na wczesnym etapie określić czy istnieje ryzyko kolizji. Większość meteorów to fragmenty planetoid, zawierają one najważniejsze informacje o składzie i budowie ciał niebieskich Układu Słonecznego. Co więcej naukowcy odkryli w nich substancje mogące przekształcić się w związki organiczne, na których opiera się życie. Oznacza to, że meteoryty mogły odegrać rolę w tworzeniu życia, zapewniając rodzaj pomocy na rozpoczęcie działalności ewolucji. Niniejszy dokument opowiada o badaniach prowadzonych nad meteorami oraz o coraz nowocześniejszych systemach wykrywających planetoidy znajdujące się blisko Ziemi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×