Miasto 44

Miasto 44, Polska 2014

Warszawa, lato 1944 r. Mimo obietnicy złożonej matce Stefan wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Po wybuchu powstania wraz z innymi młodymi ludźmi przechodzi krwawy szlak bojowy od Woli po Czerniaków.

 • Czas trwania: 122 minut, Gatunek: Film wojenny
 • Reżyseria: Jan Komasa

7

Ocena redakcji

Jan Komasa porywając się na stworzenie "Miasta 44" sporo zaryzykował. Projekt już od początku wzbudzał kontrowersje, ale finalnie się opłaciło i młody reżyser podołał ambitnemu zadaniu. Chociaż obraz balansuje na granicy pomiędzy przejmującym dramatem wojennym a ckwilą miłosną opowiastką, to na szczęście tej granicy nie przekracza. Ogromna w tym zasługa aktorów, młoda obsada okazała się strzałem w dziesiątkę - Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Karolina Staniec i Tomasz Schuchardt za kilka lat zdominują polską kinematografię. Komasa przy realizacji wykorzystał kilka eksperymentalnych zabiegów, a scena w rytm "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena niemal wgniata w fotel. Są ciary, a to najważniejsze.

Miasto 44 w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Wojciech Błach jako Doktor
 • Józef Pawłowski jako Stefan Zawadzki
 • Zofia Wichłacz jako "Biedronka"
 • Anna Próchniak jako Kama
 • Antoni Królikowski jako Władek "Beksa"
 • Maurycy Popiel jako Góral
 • Filip Gurłacz jako Rogal
 • Michał Mikołajczak jako Aleksander

Więcej »

Twórcy

 • Marian Prokop Zdjęcia
 • Dorota Roqueplo Kostiumy
 • Jan Komasa Reżyseria
 • Michał Czarnecki Montaż
 • Antoni Łazarkiewicz Muzyka
 • Michał Kwieciński Producent
 • Małgorzata Fogel-Gabryś Producent
 • Katarzyna Fukacz-Cebula Producent

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Warszawa, lato 1944 r. Stefan mieszka z matką i młodszym bratem w kamienicy na warszawskiej Woli. Ojciec, oficer Wojska Polskiego, zginął w kampanii wrześniowej w 1939 r. Mimo obietnicy złożonej matce chłopak wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, ma nadzieję, że po wojnie będą razem. On zakochuje się w subtelnej Biedronce. 1 sierpnia Stefan, Kama, Biedronka, Góral, Rogal i Beksa trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry. Przechodzą krwawy szlak bojowy od Woli po Czerniaków.

Fabuła filmu skupia się na powstaniu warszawskim i losach jego młodych uczestników, którym przyszło żyć i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji. W wojenny dramat został wpleciony wątek miłosny, w który jest uwikłanych troje bohaterów: Stefan Zawadzki i one dwie - Kama i Biedronka. Po śmierci ojca, który ginie w kampanii wrześniowej, Stefan stara się pełnić obowiązki głowy rodziny, opiekuje się matką i młodszym bratem. Pracuje w fabryce Wedla, z pokorą znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Wkrótce wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadkaz kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak jego sercu jest bliższa Biedronka. 1 sierpnia 1944 roku. Stefan wraz z dziewczynami i pozostałymi przyjaciółmi trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Skupieni przy zgrupowaniu "Radosław", wspólnie pokonują krwawy szlak bojowy, zaczynając od Woli, potem przez Stare Miasto i Śródmieście, by wreszcie dotrzeć na Czerniaków. "Miasto 44" zdobyło m.in. prestiżowe Polskie Nagrody Filmowe Orły za najlepsze kostiumy, scenografię, montażoraz odkrycie roku dla Zofii Wichłacz za główną rolę kobiecą. Dramat wojenny, 121 min, Polska, 2014Scenariusz i reżyseria: Jan KomasaZdjęcia: Marian ProkopMuzyka: Antoni Komasa - ŁazarkiewiczAktorzy: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Karolina Staniec, Monika Kwiatkowska, Maurycy Popiel, Michał Mikołajczak, Michał Żurawski, Michał Meyer, Filip Gurłacz, Jaśmina Polak

Recenzje

 • Jan Komasa porywając się na stworzenie "Miasta 44" sporo zaryzykował. Projekt już od początku wzbudzał kontrowersje, ale finalnie się opłaciło i młody reżyser podołał ambitnemu zadaniu. Chociaż obraz balansuje na granicy pomiędzy przejmującym dramatem wojennym a ckwilą miłosną opowiastką, to na szczęście tej granicy nie przekracza. Ogromna w tym zasługa aktorów, młoda obsada okazała się strzałem w dziesiątkę - Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Karolina Staniec i Tomasz Schuchardt za kilka lat zdominują polską kinematografię. Komasa przy realizacji wykorzystał kilka eksperymentalnych zabiegów, a scena w rytm "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena niemal wgniata w fotel. Są ciary, a to najważniejsze.

  7/10

Komentarze

Skomentuj
 • belfer (gość)

  Ten filozof ,,max" z dołu komentarzy to jakiś paramongoł o wiedzy historycznej na poziomie 1 sekretarza wojewódzkiego PZPR!! Chłopino doucz się a potem zabieraj głos na temat!

  28.08.2022 11:18
 • I to wszystko

  Rok produkcji = tuskoland. I to wszystko.

  29.09.2021 17:52
 • CCCP (gość)

  No to teraz mogę napisać po obejrzeniu..myślałem że po genialnym ,,Kanale " Wajdy już nigdy nie ujrzę dzieła o Powstaniu dorównującemu arcydziełu Wielkiej Kinematografii PRL ..a tu taka niespodzianka!

  02.08.2021 00:14
 • CCCP (gość)

  Dotychczas nie widziałem ,bo byłem za granicą...zobaczę bo komentarze diametralnie różne..tak zreszta jak co do samego Powstania!

  01.08.2021 19:10
 • Kapelan zamtuza (gość)

  63 dni pieknego czasu, wspaniala dokumentacja walk i cierpienia i tak totalnie skopane, ze slow brakuje. Idiotyczne dialogi wymyslone na ostrym kacu. Ze szczerego zlota ukrecona gowniany bicz.

  01.08.2021 10:43
 • Oss (gość)

  Scenę z czołgiem bym trochę zmienił zamiast pantery porponuję ubota który się wynurza z gruzów i torpeduje głównych bohaterów bedzie to tak samo wiarygodne jak ta nieszczęsna pantera

  08.08.2017 11:58
 • Prawicowy Człowiek (gość)

  Max nie wiem co ty brałeś że dajesz taką negatywną opinie pewnie naoglądałeś się za dużo filmów typu rambo gdzie wybiega się z 2 kałachami i zabija cały oddział.Twoje Argumenty są bez sensu na wojnie co chwila ktoś umiera więc jak to nazwałeś miasto samobójców to normalka.Pisałeś że przed wybuchem powstania jakiś polak mówi że to niema sensu no kurde ludzie są różni mógł tak myśleć... Cepie mają mundury po to żeby nie było bratobójczego ognia jak by każdy chodził jak cywil i na przykład brał broń niemca to ktoś żołnierz Polski mógł pomyśleć żeto niemiec...Pozatym Armia ma mundury chyba że żyjesz w afryce... Jakbyś nie wiedział w powstaniu mieliśmy mało broni a niemcy jako okupant mógł dostarczać broń cały czas... cytuje "Później bohater widzi jak Niemcy rozstrzeliwują jego matkę i brata oraz innych wyprowadzonych na ulicę"Kurwa na wojnie to normalka tym bardziej naziści podczas IIWŚ to robili...Dowódcy to Buraki hmm idź na dowódce jak taki mądry.Co do Boga nie każdy wierzy w Boga.Czy wędług Ciebie myślenie o przeżyciu to Obłąkanie chyba wiadome że każdy chciał jakoś przeżyć to ty nie chcesz? Sceny z filmu piła to zostawię bez komentarza bo już cie zgasiłem.

  02.08.2017 01:42
 • max (gość)

  Czy naprawdę TVP nie ma wartościowszych filmów i musi puszczać ten antypowstańczy gniot w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Wczoraj mieliśmy film dokumentalny Powstanie warszawskie z dialogami, kretyńskim komentarzem, którego po prostu nie dało się słuchać. Lepiej było wyłączyć dźwięk . Dzisiaj TVP funduje nam film, do którego o wiele bardziej pasuje tytuł Miasto samobójców . Obydwa filmy pana Komasy. Czy nie ma innych twórców którzy nam nie będą zohydzać Powstania?

  01.08.2017 08:02
 • Ania (gość)

  Beznadziejny. Max ma racje w każdym calu

  01.10.2016 23:05
 • max (gość)

  To jest jakiś paszkwil antypowstańczy, mający obrzydzić ludziom Powstanie Warszawskie, chwilami przypomina czarna komedię, a chwilami bezsensowną jatkę. Przed Powstaniem sielanka młodzi kąpią się w Wiśle, okupacji brak poza epizodem z Niemcem w magazynie Wedla. Już przed wybuchem powstania jeden z Polaków mówi że powstanie nie ma sensu bo i tak Sowieci wejdą i już nie wyjdą. Powstańcy czekają na godzinę "W" poprzebierani w mundury w opaskach tak jakby Niemcy byli w innym mieście. Powstańcy w filmie to dyletanci, wręcz samobójcy porywają się bez broni na budynek z uzbrojonymi Niemcami. Bohater szaleńczo bez broni rzuca się na Niemców, potyka się o urwaną rękę Niemca prawie się o nią wywracając a następnie z pokoju wychodzą Żydzi w pasiakach (sic!) jakby to było wyzwolenie KL Birkenau. Ja rozumiem że mógłby to być szturm na obóz KL Warschau gdzie jak szacuje się Niemcy wymordowali ok 200 tyś Polaków ale nie to jest jakaś kamienica i to na pietrze. Później bohater widzi jak Niemcy rozstrzeliwują jego matkę i brata oraz innych wyprowadzonych na ulicę, chyba tylko po to by powiedzieć widzowi po co zaczęliście to powstanie teraz giną wasze matki i dzieci. Dowódcy to też jakieś buraki nie wiedzą co się dzieje i tylko grożą że za dezercję grozi kula w łeb.

  W filmie nie ma pokazanych wartości którymi kierowała się ówczesna młodzież, żołnierze Bóg - Honor- Ojczyzna a wręcz specjalnie pokazana jest scena w której ktoś mówi do zakonnicy że tutaj Boga nie ma. Ludzie przeklinają (co też nie jest prawdziwym obrazem bo ówczesna młodzież tego nie robiła) i zachowują się irracjonalnie czasem jak obłąkani i myślą tylko o seksie i ucieczce z Warszawy, przeżyciu. Chwilami film przypomina sceny z filmu Piła czy innego filmu grozy a nie film na temat powstania Warszawskiego.

  Niestety poza chwilami ładnymi zdjęciami i efektami nie ma nic wartościowego w tym filmie. Z pewnością film nie przedstawia atmosfery, ducha tamtych tragicznych dni a jest jedynie próba zohydzenia wszystkim Powstania i Powstańców którzy wg filmu zaczęli jakiś irracjonalny horror.

  01.10.2016 22:47
 • kinematograf (gość)

  Liczyłem na coś więcej...

  01.10.2016 15:34
 • Maggie (gość)

  Przejmujący. Mocny. Wzruszający. Inny. Film zrobił na mne ogromne wrażenie. Polecam.

  01.10.2016 08:07
 • art (gość)

  dno , bajka , strzelają a oni... hahah śmiech ! srali w gacie !

  01.10.2016 06:50
 • Eugeniusz (gość)

  Równie wspaniałego filmu w życiu nie widziałem. GENIALNY!!!

  11.10.2015 04:04
 • Beata (gość)

  Miasto 44 jest pierwszym polskim filmem, który wbił mnie w fotel. Intrygujący, zaskakujący, przerażający i piękny. Dzięki nieznanym, młodym aktorom obraz zyskuje na świeżości i autentyczności. Sceny spowolnione wspaniale budują emocje. Dobrze, że w tak drastyczną rzeczywistość został wplątany wątek miłosny. W tamtym czasie młodzi ludzie także kochali, pragnęli i szukali miłości. Muzyka idealnie dopasowuje się do przedstawianych zdarzeń i po mistrzowsku buduje napięcie.Obejrzałam go dwa razy i chcę jeszcze. Sceny z filmu krążą mi w głowie podczas jazdy tramwajem, w pracy, w domu .... Oby więcej nakręconych w podobny sposób filmów w polskiej kinematografii.

  23.09.2015 08:30
 • Daria (gość)

  Film niezwykły polecam obejrzeć byłam na tym w kinie :) smutny i piękny :(

  19.09.2015 19:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 26

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×