Michael Collins

Michael Collins, Wielka Brytania/Irlandia/USA 1996

W 1916 roku Michael Collins zorganizował tajny związek irlandzkich ochotników, który występował przeciwko brytyjskiej armii i policji. Jego patriotyzm, odwaga i poświęcenie uczyniły go żywą legendą.

  • Czas trwania: 133 minut, Gatunek: Film biograficzny

Michael Collins w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

  • Aidan Quinn jako Harry Boland
  • Ronan McCairbre jako Thomas MacDonagh
  • John Kenny jako Patrick Pearse
  • Jer O'Leary jako Thomas Clarke
  • Ian Hart jako Joe O'Reilly
  • Julia Roberts jako Kitty Kiernan
  • Liam Neeson jako Michael Collins
  • Richard Ingram jako British Officer

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1916 roku Michael Collins zorganizował tajny związek irlandzkich ochotników, który występował przeciwko brytyjskiej armii i policji. Bojownicy pojawiali się nagle, atakowali brytyjskich żołnierzy, a następnie znikali. Anglicy byli bezradni. Collins stał się militarnym geniuszem ruchu niepodległościowego, koszmarem Brytyjczyków i spełnieniem marzeń rodaków. Jego patriotyzm, odwaga i poświęcenie zmieniły historię i uczyniły go żywą legendą.

"Liam Neeson mistrzowsko zagrał postać Michaela Collinsa, irlandzkiego polityka i rewolucjonisty, twórcy IRA. Liam jest irlandczykiem, może dlatego tak dobrze wcielił się w tą postać. Film jest świetnie zrealizowany, muzyka współgra z obrazem. Ja na pewno obejrzę ten film i Wam gorąco polecam!"

Biografia Michaela Collinsa - rewolucjonisty i założyciela Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). W rolach głównych występują: Liam Neeson, Julia Roberts, Stephen Rea, za kamerą - Neil Jordan. Film skupia się na najbardziej burzliwym okresie życia Michaela Collinsa (Liam Neeson), w trakcie którego udało mu się doprowadzić do zawarcia pokoju z Anglią i odzyskania przez Irlandię niepodległości. Jednak część działaczy IRA nie zaakceptowała postanowień tego traktatu co doprowadziło do wybuchu wojny domowej. Reżyserem filmu jest Neil Jordan, z pochodzenia Irlandczyk. Na swoim koncie ma takie filmy jak "Wywiad z wampirem", "Koniec romansu", "Mona Lisa" czy "Śniadanie na Plutonie". Jordan zdobył nominacje do wszystkich najważniejszych nagród przemysłu filmowego, na koncie ma OSCARA®, statuetki BAFTA i IFTA oraz Srebrnego Niedźwiedzia. W tytułową rolę Michaela Collinsa wciela się Liam Neeson, a jego narzeczoną zagrała Julia Roberts.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.1 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×