Między miłkiem a dziewięćsiłem

Między miłkiem a dziewięćsiłem, Polska 2017

Na Miechowszczyźnie zachowały się fragmenty muraw kserotermicznych. Występujące tam gatunki roślin i zwierząt bardziej pasują do azjatyckich stepów niż do środkowej Europy.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Marcin Krzyżański

Między miłkiem a dziewięćsiłem w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Marcin Krzyżański Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

50 kilometrów na północ od Krakowa, na Miechowszczyźnie, zachowały się fragmenty ciepłolubnych, suchych łąk nazywanych przez botaników murawami kserotermicznymi. Tamtejsze rośliny i zwierzęta znacznie różnią się od organizmów żywych występujących na sąsiednich terenach. Obserwowane gatunki pasują bardziej do azjatyckich stepów niż do środkowej Europy. Co ciekawe, w przypadku muraw ścisła ochrona nie jest dobrym rozwiązaniem. Łąki pozostawione bez ingerencji człowieka zarastają krzewami i drzewami. Bez dostępu do światła bogactwo kwiatów zanika.

50 kilometrów na północ od Krakowa, na Miechowszczyźnie, zachowały się fragmenty ciepłolubnych, suchych łąk, nazywanych przez botaników murawami kserotermicznymi. Tamtejsze rośliny i zwierzęta znacznie różnią się od wszystkiego, co można zobaczyć na sąsiednich terenach. Obserwowane gatunki pasują bardziej do azjatyckich stepów, niż do środkowej Europy. Co ciekawe, w przypadku muraw ścisła ochrona nie jest dobrym rozwiązaniem. Łąki pozostawione odłogiem zarastają krzewami i drzewami. Bez dostępu do światła kwietne bogactwo szybko zanika. By kolorowe rośliny przetrwały, trzeba je kosić. Można też wypasać na nich owce, kozy lub krowy. W takich warunkach pożądane gatunki szybko odrastają, ustępuje zaś ich konkurencja. Niestety, w ostatnich latach tradycyjne rolnictwo, które sprzyjało murawom przestało być opłacalne. Teraz czynną ochroną zajęli się przyrodnicy. Kamera podąża śladem motyli, pasikoników i modliszek zamieszkujących kwietne połacie. Śledzi niezwykłe ptaki polujące w ich pobliżu. W filmie zobaczymy również pracę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, działającej na rzecz zachowania i odtwarzania całego łąkowego bogactwa.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×