Recenzja filmu

Film uhonorowany "Oscarowym pokerem", czyli pięcioma nagrodami Akademii!!!

2015-09-07 14:24

ocenia film na: 10/10

Film Jonathana Demme’a, oparty na bestsellerowej książce Thomasa Harrisa, od początku zapowiadał się na wielki hit. Dlatego Jodie Foster stoczyła ciężką walkę, by zagrać Clarice Sterling. Mimo że w scenariuszu ta rola była pisana "pod nią", faworytką reżysera była Michelle Pfeiffer. Kiedy ona odmówiła, zwrócono się do Meg Ryan, a potem do Emmy Thompson i Melanie Griffith. Wszystkie zrezygnowały ze współpracy z tego samego powodu - z uwagi na zbytnią brutalność filmu. Takich obiekcji nie miała Jodie Foster i to ona ostatecznie stanęła przed kamerą.

Podobne problemy były z wyborem aktora grającego Hannibala Lectera. Pierwotnie brany pod uwagę był John Hurt, jednak z powodu choroby musiał zrezygnować. Kolejny - Gene Hackman był już gotowy do gry, ale gdy na fotelu reżysera zasiadł Demme, zrezygnował z niego, by zaproponować rolę Seanowi Connery. Ten ją odrzucił, podobnie jak Jeremy Irons. Rozpatrywano również kandydatury m.in. Roberta Duvalla, Christophera Lloyda, Roberta de Niro, Jacka Nicholsona, Louisa Gossetta jr,. Patricka Stewart,a a nawet Dereka Jacobiego. Ostatecznie rola przypadła Anthony’emu Hopkinsowi.

"Milczenie owiec" było nominowane do ośmiu Oscarów, ostatecznie zdobyło ich pięć. Liczba nominacji nie była zaskoczeniem, ale liczba statuetek i ich jakość - owszem. Obejmowały bowiem najważniejsze kategorie: najlepszy film, reżyserię, scenariusz (w tym wypadku adaptowany) oraz główną rolę męską i żeńską. W dotychczasowej historii Oskarów tę "wielką piątkę" zdobyły jeszcze tylko "Ich noce" (1934) Franka Capry i "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) Milosa Formana.

Pozostałe recenzje "Milczenie owiec"

  • Grający główne role: Jodie Foster i Anthony Hopkins stworzyli na tyle znakomite kreacje, że zostali nagrodzeni Oscarami. Ale że „Milczenie owiec” to przede wszystkim thriller, więc i miłośnicy mrożących krew w żyłach wrażeń znajdą w filmie prawdziwie krwawe jatki, okrutną przemoc i… w końcu dramatyczną konfrontację.

    9/10

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×