Miss Universe '29. Królowa z Wiednia

Miss Universe 1929 _ Lisl Goldarbeiter, a Queen in Wien, Holandia/Austria 2006

Film o wielkiej sławie i miłości, o życiu Lisl Goldarbeiter _ pierwszej i jedynej austriackiej Miss Universe z 1929 roku i jej kuzynie Marcim Tänzerze.

 • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Miss Universe '29. Królowa z Wiednia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Film o wielkiej sławie i miłości, o życiu Lisl Goldarbeiter _ pierwszej i jedynej austriackiej Miss Universe z 1929 roku i jej kuzynie Marcim Tänzerze, na tle wydarzeń historycznych w Austrii i na Węgrzech w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Lisl i Marci, obydwoje urodzeni w 1908 roku, byli kuzynami i znali się od dziecka. Marci mieszkał w Szeged, węgierskiej części Austro-Węgier, Lisl w Wiedniu. W 1929 roku Lisl wygrała tytuł Miss Austrii, pokonując 600 konkurentek oraz została pierwszą wicemiss Europy.

Film o wielkiej sławie i miłości, o życiu Lisl Goldarbeiter - pierwszej i jedynej austriackiej Miss Universe z 1929 roku i jej kuzynie Marcim Tänzerze, na tle wydarzeń historycznych w Austrii i na Węgrzech w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Lisl i Marci, obydwoje urodzeni w 1908 roku, byli kuzynami i znali się od dziecka. Marci mieszkał w Szeged, węgierskiej części Austro-Węgier, Lisl w Wiedniu. Więzi między rodzinami nigdy nie zostały zerwane. Marci w 1926 roku przeprowadził się do Wiednia, by studiować na tamtejszej politechnice. Pierwsze antysemickie prawo w Europie zabraniało Żydom wstępu na Uniwersytet na Węgrzech. Marci zamieszkał z wujostwem oraz ich piękną córką Lisl, w której się po kryjomu kochał. Jako reżyser amator zaczął kręcić film o niej, jej rodzinie i Wiedniu. Był bardzo biedny, a pieniądze na realizację hobby oszczędzał, chodząc po mieście, a nie jeżdżąc tramwajami. W 1929 roku Lisl wygrała tytuł Miss Austrii, pokonując 600 konkurentek oraz została pierwszą wicemiss Europy. Wraz pięknościami z całego świata pojechała na konkurs Miss Universe do Teksasu, który wygrała jednomyślną decyzją jury. Lisl, teraz nagle sławna na całym świecie, otrzymywała różne zaproszenia i oferty z Hollywood, a jej towarzystwo stało się bardzo pożądane przez znaczących biznesmenów i światowej sławy gwiazdy. Odrzuciła wielu konkurentów i w końcu poślubiła Fritza Spielmanna, dziedzica ogromnej fortuny. Marci, od lat zakochany w Lisl, w dalszym ciągu nagrywał ją na taśmę filmową. Dzięki temu zostały uwiecznione złote lata w Wiedniu, które skończyły się, gdy hitlerowskie Niemcy napadły na Austrię. Niezrealizowana miłość Marciego miała nieoczekiwany koniec dopiero po II Wojnie Światowej, w komunistycznych Węgrzech. Reżyser Péter Forgács opowiada tę niezwykłą historię miłosną, wykorzystując amatorskie filmy Marciego Tänzera z Lisl Goldarbeiter w roli głównej.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×