Mleko - fakty, liczby, opinie

Milk - Facts, Figures and Beliefs, Niemcy 2017

Producenci i żywieniowe instytuty badawcze zachęcają do spożywania mleka i produktów mlecznych. Krytycy twierdzą, że mleko wywołuje choroby cywilizacyjne. Autorzy próbują dociec, komu należy wierzyć.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Winfried Oelsner

Mleko - fakty, liczby, opinie w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Winfried Oelsner Reżyseria
  • Lina Kassbaum Scenariusz
  • Tina Leeb Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Mleko krowie jest promowane jako produkt zdrowy, szczególnie dla dzieci. Producenci i żywieniowe instytuty badawcze zachęcają do spożywania mleka i produktów mlecznych. Jednak mleko ma też wielu przeciwników. Krytycy twierdzą, że wywołuje ono choroby cywilizacyjne - alergie, cukrzycę, migreny, a nawet raka. Konsumenci nie wiedzą już, komu wierzyć. Autorzy dokumentu, chcąc wyjaśnić zagadnienie, zwrócili się do naukowców, lekarzy i producentów mleka. Zaczynają opowieść na północnym zachodzie Francji.

Mleko. Od małego zachęcano nas, by je pić i dzięki temu wyrosnąć na dużych i silnych. Od dziesięcioleci mleko kojarzy się ze zdrowiem. Producenci i żywieniowe instytuty badawcze zachęcają do picia mleka i produktów mlecznych. Ale czy mleko naprawdę jest zdrowe? Dyskusja między zwolennikami i krytykami mleka trwa od lat. Krytycy twierdzą, że wywołuje choroby cywilizacyjne, takie jak alergie, cukrzycę, migreny, a nawet raka. Strony sporu oskarżają się o agresywny ton debaty, przez co mleko jest najczęstszym przedmiotem dyskusji. Konsumenci nie wiedzą, komu wierzyć. Szukamy więc odpowiedzi na pytanie: czy mleko jest zdrowe, czy nie? W tym celu odwiedzimy naukowców, lekarzy i producentów mleka. Zaczynamy na północnym zachodzie Francji. Chcemy poznać proces przetwarzania mleka i jego wpływ na konsumentów. Głównymi wstępnymi procesami obróbki mleka są homogenizacja i pasteryzacja. Homogenizacja blokuje wytrącanie się tłuszczu, a pasteryzacja, czyli podgrzewanie przez 30 sekund do temperatury 72 - 75 stopni, niszczy bakterie i wydłuża okres przechowywania. Ser, masło i jogurt produkujemy w ten sam sposób co 40 - 50 lat temu. Żołądek jest przystosowany do trawienia mleka w formie oryginalnej. Człowiek nie miał czasu przyzwyczaić się do tego, co wprowadził przemysł, bo na to potrzeba całych pokoleń. Przede wszystkim mleko ma niezwykły skład i jest jednym z najbardziej pożywnych produktów. Nietolerancja laktozy to zjawisko normalne, ponieważ 75% populacji traci zdolność rozkładu cukrów mlekowych po okresie karmienia piersią. Nierozłożone cukry pod wpływem bakterii fermentują i stąd bóle brzucha, biegunka, wzdęcia i tak dalej. Szacuje się, że 1% mieszkańców Europy Środkowej ma alergię na krowie mleko. Zatem czy mleko jest zdrowe, czy niezdrowe? Opinie są sprzeczne, a wyniki badań nie prowadzą do jednoznacznych wniosków. Czy konsumenci mają wierzyć naukowcom polegającym na badaniach, czy lekarzom, którzy polegają na swoim doświadczeniu? Wykazaliśmy, że mleko może rodzić więcej problemów, niż sobie uświadamiamy. Niektórym przynosi korzyści, ale co do wywoływania chorób dyskusje nadal trwają. I to każdy z nas musi zdecydować, którym ekspertom wierzyć.

Komentarze

Skomentuj
  • jan (gość)

    Dlatego nie piję płynów ustrojowych parzystokopytnych. Ten Instytut Pastera robi bardzo złą robotę dla człowieka jeśli jest utrzymywany przez koncerny takie jak Canon

    06.10.2018 20:58

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×