Młodzi górą w Hollywood

Teen Spirit. Teenagers in Hollywood, Francja 2009

Twórcy dokumentu pokazują, w jaki sposób kinematografia dla młodzieży podbija świat i jaki jest jej wpływ na współczesnych odbiorców. Przegląd gatunku rozpoczynają od „Buntownika bez powodu”.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Clehia Cohen, Antoine Coursat

Młodzi górą w Hollywood w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Clehia Cohen Reżyseria
  • Antoine Coursat Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Twórcy dokumentu pokazują, w jaki sposób kinematografia dla młodzieży podbija świat i jaki jest jej wpływ na współczesnych odbiorców. Przegląd gatunku autorzy rozpoczynają od nakręconego w 1955 roku „Buntownika bez powodu”, w którym w rolę zagubionego nastolatka wcielił się James Dean. To jeden z pierwszych amerykańskich obrazów podejmujących prawdziwe problemy dorastającego człowieka. Autorzy przywołują następnie lata 80., będące złotą erą tego rodzaju kinematografii, by na koniec skupić się na filmach współczesnych.

Amerykańskie filmy dla nastolatków od lat cieszą się niezwykłą popularnością. Twórcy dokumentu pokazują, w jaki sposób młodzieżowa kinematografia podbija świat, i jaki jest jej wpływ na współczesnych odbiorców. W przypadku produkcji poświęconych nastoletnim widzom klucz do sukcesu jest dość prosty: film musi poruszać tematy bliskie sercu młodego kinomana, skupiać się na problemach wieku dojrzewania i sposobach poszukiwania własnej tożsamości. Miejscem akcji powinna być oczywiście szkoła, która jest nieodłącznym elementem egzystencji nastolatka i tłem rozgrywających się w jego życiu historii. Jedynym problemem w drodze do sukcesu filmu dla młodych widzów jest autentyczność. Młodzież szuka w kinie szczerych odpowiedzi na dręczące ją pytania i nie toleruje żadnych dróg na skróty. Przegląd filmów gatunku twórcy dokumentu rozpoczynają od nakręconego w 1955 roku „Buntownika bez powodu”, w którym w rolę zagubionego nastolatka wcielił się James Dean. To jeden z pierwszych amerykańskich obrazów podejmujących prawdziwe problemy dorastającego człowieka. Autorzy przywołują następnie lata 80., będące złotą erą młodzieżowej kinematografii, by na koniec skupić się na współczesnych obrazach - głównie tych z kręgu Jude’a Apatowa, producenta takich przebojów, jak „Supersamiec” czy „Wpadka”. W dokumencie wypowiadają się zarówno twórcy młodzieżowych obrazów, jak i ich odbiorcy - studenci i nauczyciele.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×