Moja misja

Polska 1996

Dokument przedstawia losy legendarnego kuriera Armii Krajowej, Jana Kozielewskiego (Karskiego), który po wojnie został uznany przez żydowską społeczność za najwybitniejszego z Polaków.

 • Czas trwania: 85 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Moja misja w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 03.11.2014 12:35

  TVP 1

 • Poniedziałek 14.07.2014 01:50

  TVP 1

 • Niedziela 02.09.2012 06:30

  TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia losy legendarnego kuriera Armii Krajowej, Jana Kozielewskiego. Bohater doskonale władał trzema językami, znał Europę i miał bezbłędną pamięć. Właśnie dlatego Komenda Główna AK zleciła mu misję kuriera. Przyjąwszy pseudonim Jan Karski, Kozielewski został łącznikiem między polskim podziemiem i rządem emigracyjnym. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który przekazał przywódcom Zachodu informacje o Holocauście. Po wojnie został uznany przez żydowską społeczność za najwybitniejszego z Polaków.

Film przedstawia losy legendarnego kuriera AK. Ukończył dwa fakultety na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, przepracował kilka lat w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, doskonale władał trzema językami, znał Europę i miał bezbłędną pamięć. Właśnie dlatego Komenda Główna AK zleciła mu misję kuriera. Jan Karski - pod takim pseudonimem Jan Kozielewski działał w ruchu oporu - przyjął zadanie bez wahania. W swych misjach był łącznikiem między polskim podziemiem i rządem emigracyjnym. Kilkakrotnie brawurowo uciekał z okupacyjnych wpadek. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który przekazał przywódcom Zachodu informacje o holokauście Żydów, żądających podjęcia działań, uniemożliwiających dalszą eksterminację ich narodu. Doskonale znał położenie Żydów w Polsce. Sam wcześniej potajemnie odwiedzał getto w Warszawie oraz obóz śmierci w Izbicy. Przez społeczność żydowską został uznany za najwybitniejszego z Polaków. Od 1946 roku mieszkał w Waszyngtonie, tam też zmarł w 2000 r. Film był realizowany w USA, Francji, Anglii, Izraelu i w Polsce.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×