Mormoni

The Mormons, USA 2007

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich należy do najszybciej rozwijających się dziś religii, a jego wpływy sięgają daleko poza Stany Zjednoczone, gdzie powstał niemal 180 lat temu.

  • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Mormoni w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich należy do najszybciej rozwijających się dziś religii, a jego wpływy sięgają daleko poza Stany Zjednoczone, gdzie powstał niemal 180 lat temu. Według znawców wyznanie to w krótkim czasie może stać się jedną z ważniejszych religii świata. Historia jego wyznawców, mormonów, zaczęła się w 1830 roku, gdy Joseph Smith, uważany przez nich za proroka i męczennika, założył w Ohio Kościół Chrystusa, wkrótce nazwany Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich należy do najszybciej rozwijających się dziś religii, a jego wpływy sięgają daleko poza Stany Zjednoczone, gdzie powstał niemal 180 lat temu. Według znawców wyznanie to w krótkim czasie może stać się jedną z ważniejszych religii świata. Historia jego wyznawców, mormonów, zaczęła się w 1830 roku, gdy Joseph Smith, uważany przez nich za proroka i męczennika, założył w Ohio Kościół Chrystusa, wkrótce nazwany Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Ten charyzmatyczny przywódca i autor świętej księgi dla swych wyznawców, "Księgi Mormona", już jako czternastolatek zaczął miewać wizje, dzięki którym odnalazł drogę do założenia nowej wspólnoty religijnej. Tekst świętej księgi miał być wyryty w języku egipskim na złotych płytkach, odnalezionych przez Smitha w miejscu, które podczas jednej z religijnych wizji wskazał mu anioł. Smith, dzięki cudownemu boskiemu natchnieniu, przetłumaczył je i przedstawił w "Księdze Mormona". Wspólnota wielokrotnie przenosiła się ze stanu do stanu, a następca Smitha poprowadził wiernych do Utah, gdzie dziś znajduje się ich główna siedziba, mieszcząca się w Salt Lake City. Początkowo mormoni byli społecznością poligamiczną, dopuszczającą, aby mężczyźni posiadali więcej niż jedną żonę. Od tej doktryny odstąpiono pod koniec XIX wieku, chociaż do dzisiaj jest ona jeszcze przestrzegana przez wąskie grupy ortodoksyjnych wyznawców, co w USA i wielu innych krajach pozostaje w sprzeczności z prawem. Do lat 80. XX wieku obowiązywało wśród mormonów przekonanie, iż ciemny kolor skóry jest "karą za grzechy". Członkowie kościoła przekazują 10% swoich dochodów na poczet wspólnoty. Mieszkają niemal na całym świecie, w liczbie kilkunastu milionów, w tym również w Polsce.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×