Mroźna cisza

Silencio En La Nieve, Hiszpania/Litwa 2011

fAkcja toczy się na zimą 1943 roku na Froncie wschodnim, gdzie dywizja hiszpańskich faszystów walczy z Rosjanami u boku hitlerowców. Młody oficer zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem.

 • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Film kryminalny
 • Reżyseria: Gerardo Herrero

Mroźna cisza w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Nicolas Saad Scenariusz
 • Gerardo Herrero Reżyseria
 • Cristina Pastor Montaż
 • Alfredo Mayo Zdjęcia
 • Mariela Besuievski Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Akcja toczy się na zimą 1943 roku na froncie wschodnim, gdzie dywizja hiszpańskich faszystów walczy z Rosjanami u boku hitlerowców. Szala zwycięstwa przechyla się na stronę Armii Czerwonej. W szeregach nazistów pojawia się przeczucie nieuchronnej klęski. Morale obniża się również z powodu seryjnego zabójcy mordującego kolegów z oddziału. Pierwszą ofiarą jest znaleziony z poderżniętym gardłem młody hiszpański oficer.

Akcja toczy się na zimą 1943 roku na Froncie Wschodnim, gdzie u boku hitlerowców walczy z Rosjanami dywizja hiszpańskich faszystów. W tym filmie wojna jest jednak tylko tłem dla kryminalnej intrygi. W szeregach Hiszpanów działa seryjny zabójca; jego ofiarami padają koledzy z oddziału. Co powoduje zbrodniarzem? Polityka? Zemsta? Porachunki z czasów wojny domowej? Nielegalne gry hazardowe, którym żołnierze oddają się pod okiem dowództwa? Odpowiedzi na to pytania musi udzielić szeregowy Andrade, w cywilu inspektor policji. Zima 1943. Na Froncie Wschodnim ważą się losy II Wojny Światowej. Hitler kroczył dotąd od zwycięstwa do zwycięstwa, ale teraz karta się odwraca, Rosjanie przechodzą do ofensywy. W szeregach nazistów pojawia się przeczucie nieuchronnej klęski. Morale obniża się również w La División Azul - Błękitnej Dywizji, oddziale hiszpańskich ochotników, którzy wyruszyli na Front Wschodni walczyć u boku Niemców z bezbożnym komunizmem. Hiszpanie zmagają się z Rosjanami, potwornym mrozem i paranoją we własnych szeregach. Wspomnienie Wojny Domowej, która podzieliła ich kraj jest świeże; żołnierze spoglądają na siebie nieufnie, podejrzewając się o zdradę i sympatie komunistyczne. Nastrój podejrzliwości podsyca makabryczne morderstwo. Młody oficer zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem. Na jego piersi ktoś wyciął nożem wers hiszpańskiej modlitwy. Wszystko wskazuje na to, że żołnierz padł ofiarą kolegi z Dywizji. Dla dowództwa rozwiązanie tej sprawy ma charakter priorytetowy; tym bardziej, że pierwsze morderstwo nie jest bynajmniej ostatnim. Zbrodniarz uderza ponownie, najwyraźniej realizuje jakiś tajemniczy, demoniczny plan. Śledztwo zostaje powierzone Arturo Andrade (Juan Diego Boto). To zwykły szeregowiec, ale w cywilu dał się poznać jako zdolny inspektor policji. Wokół szaleje wojenna pożoga, a tymczasem śledztwo prowadzi Andrade w świat niewyrównanych rachunków i posępnych sekretów, które skrywają członkowie Błękitnej Dywizji. "Mroźna cisza" jest nakręcona według klasycznych wzorów thrillera w stylu noir.

Komentarze

Skomentuj
 • pep (gość)

  zbyt naiwna fabuła, efekty pirotechniczne wyraźnie pirotechniczne raczej szkoda czasu

  25.09.2012 18:25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×