Mugabe i biali Afrykanie

Mugabe And the White African, 2009

Film o konflikcie rodziny białych farmerów z Zimbabwe z dyktatorem Robertem Mugabe to opowieść o kryzysie ekonomicznym, któremu towarzyszy kryzys praw człowieka.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Mugabe i biali Afrykanie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1980 r. w rządzonej przez białych Rodezji władzę przejmuje czarna większość. Kraj zmienia nazwę na Zimbabwe, na czele państwa staje Robert Mugabe. Dwadzieścia lat później zarządza reformę rolną. Posiadłości białych przechodzą w ręce członków rządzącej partii. Nowi właściciele ziemi nie potrafią jej uprawiać. Produkcja spada o blisko 75%, kraj nawiedza fala głodu. Mike Campbell i jego rodzina są gotowi bronić farmy. Zaskarżają zimbabweński rząd do trybunału Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej.

Konflikt rodziny białych farmerów z Zimbabwe z Robertem Mugabem, jednym ze współczesnych dyktatorów przypomina walkę Dawida z Goliatem. „Mugabe i biali Afrykanie” to wstrząsająca opowieść o ekonomicznym kryzysie, któremu towarzyszy kryzys praw człowieka. W 1980 roku w Rodezji rządzonej dotąd przez białych władzę przejmuje czarna większość. Państwo zmienia nazwę na Zimbabwe, a na jego czele staje premier Robert Mugabe. Wielu białych farmerów decyduje się opuścić Afrykę, pozostają jedynie ci najbardziej zżyci z Czarnym Lądem. Wśród nich jest 48-letni Mike Campbell, który w tym samym czasie kupuje 1200-hektarowe gospodarstwo i zatrudnia kilkuset pracowników. Dwadzieścia lat później sytuacja zmienia się radykalnie. Przejawiający coraz bardziej despotyczne skłonności Mugabe, od trzynastu lat pełniący urząd prezydenta, zarządza wielką reformę rolną. Posiadłości białych właścicieli przechodzą w nowe ręce, zazwyczaj członków rządzącej partii. Obszarnicy wysiedlani są siłą i nie mogą liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie. Tych, którzy się opierają spotyka ciężki los. „Nieznani sprawcy” dopuszczają się brutalnych pobić, podpaleń, a nawet morderstw. Terrorowi towarzyszy upadek całej gospodarki rolnej. Nowi właściciele zarekwirowanej ziemi nie chcą lub nie potrafią jej uprawiać. Produkcja spada o blisko 75%, ponad trzysta tysięcy czarnych robotników traci pracę, a kraj nawiedza fala głodu. Mimo to Mugabe ogłasza reformę spektakularnym sukcesem. Mike Campbell, jego żona Angela, córka Laura oraz zięć Ben Freeth są gotowi bronić swojej farmy. Latami odpierają ataki uzbrojonych bandytów i wysoko postawionych oficjeli. Wreszcie w 2008 roku, nie mogąc liczyć na pomoc sądu i policji, zaskarżają zimbabweński rząd do trybunału Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej. Ten przyznaje skarżącym rację, uznając wywłaszczenia białych rolników za nielegalne i rasistowskie. Na Mugabe jednak nie robi to wrażenia - dwa dni po wygranych przez niego sfałszowanych wyborach prezydenckich Campbellowie zostają brutalnie pobici ze skutkiem tragicznym dla Mike’a. - Wiele mówi się o pogarszającej się sytuacji w Zimbabwe, ale naszym zdaniem w tych doniesieniach zostaje przeoczona historia białych farmerów - przekonuje współreżyserka Lucy Bailey. - Ten film to fundamentalna opowieść o odwadze i wierze zwyczajnych ludzi stających przeciwko skorumpowanej władzy - dodaje jej wspólnik Andrew Thompson. Bailey i Thompson pracowali nad filmem przez rok. Dokumentowali przypadek Campbellów, często realizując zdjęcia bez zgody władz, ryzykując więzieniem lub napaścią. Rezultat ich wysiłków ukazuje nierówną walkę małej rodziny z bezwzględnym, nie przebierającym w środkach aparatem nacisku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×