Mur berliński

Początki, Niemcy 2009

Dokument poświęcony historii muru berlińskiego od jego powstania w wyniku kryzysu berlińskiego w październiku 1961 r. do upadku 9 listopada 1989 r.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Oliver Halmburger

Mur berliński w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 22.09.2016 00:35 Odcinek 1

  TVP 2

 • Środa 05.11.2014 03:00 Odcinek 2

  TVP 2

 • Wtorek 04.11.2014 22:55 Odcinek 2

  TVP 2

 • Poniedziałek 03.11.2014 22:55 Odcinek 1

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Oliver Halmburger Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Zaostrzające się stosunki między mocarstwami nadzorującymi fragmenty terytorium Niemiec po II wojnie światowej doprowadzają do spięć na granicy sektora rosyjskiego. Do kulminacji napięć dochodzi w Berlinie. Kryzys berliński 1961 r., w wyniku którego powstaje mur, staje się jednym z głównych punktów zwrotnych w zimnej wojnie. Budowla przecina podwórka i domy, rozdziela rodziny i przyjaciół. Wielu ludzi usiłuje go przekroczyć, lecz ucieczka staje się coraz trudniejsza i ryzykowniejsza. Pojawiają się pierwsze ofiary.

Dwuczęściowy dokument poświęcony historii muru berlińskiego, od jego powstania w wyniku kryzysu berlińskiego w 1961 r. , do upadku 9 listopada 1989 r. Stopniowo zaostrzające się stosunki pomiędzy mocarstwami, nadzorującymi poszczególne części terytorium Niemiec po II wojnie światowej, doprowadzają do kolejnych spięć na granicy sektora rosyjskiego. Do kulminacji tych napięć dochodzi w Berlinie, do którego przyjeżdżają kolejni szefowie państw, wygłaszając ideowe przemówienia. Najbardziej słynne z tych przemowień, zawierające frazę "Ich bin ein Berliner", wygłosił w czerwcu 1963 r. John F. Kennedy. Władze NRD plan budowy muru utrzymywały w całkowitej tajemnicy. 13 sierpnia zaczęto rozkładać zasieki z drutów kolczastych, pilnując, by znajdowały się po stronie Berlina Wschodniego. Nigdzie nie naruszono terytorium Berlina Zachodniego. Tego dnia NRD odcięło Berlin Zachodni od świata na całe 28 lat. Wkrótce prowizoryczny mur o długości 156 kilometrów otaczał Berlin Zachodni wraz z dwoma milionami jego mieszkańców. Prawie żaden z żołnierzy, którzy tam pracowali, nie sądził, że granica zostanie całkowicie zamknięta. Kryzys berliński 1961 r. , w wyniku którego powstał mur, stał się jednym z głównych punktów zwrotnych w zimnej wojnie. Od samego początku mur sztucznie przecinał podwórka i domy, rozdzielając rodziny i przyjaciół. Wielu ludzi usiłowało go przekroczyć, co wywoływało reakcję rządu NRD, stopniowo wzmacniającego i poszerzającego umocnienia. Ucieczka stawała się coraz trudniejsza i coraz bardziej ryzykowna. Pojawiały się pierwsze ofiary. Przez blisko 30 lat liczne grupy Niemców z NRD, na wiele sposobów, usiłowały pokonać mur: kanałami, pociągiem podmiejskim łączącym obie części miasta, podkopami, balonem czy motolotnią. Mur przechodził w tym czasie metamorfozę, stając się fortyfikacją otoczoną polami minowymi, zasiekami, budkami strażniczymi i najnowocześniejszym sprzętem militarnym. Dzięki zastosowaniu grafiki komputerowej film szczegółowo przedstawia kolejne etapy budowy i umacniania muru. Dynamiczne i widowiskowe efekty specjalne, materiały archiwalne, wywiady z uciekinierami z NRD, materiały propagandowe oraz relacje mediów z upadku muru w 1989 r. ukazują zarówno historię samego muru, jak i zarysowują szeroki międzynarodowy, polityczny kontekst jego powstania, funkcjonowania oraz upadku. Dokument otrzymał liczne, prestiżowe nagrody dla produkcji historycznej, m.in. nominację do EMMY za efekty specjalne, Złoty Medal w Nowym Jorku, Nagrodę Specjalną na Japan Prize 2010 oraz Nagrodę dla Najlepszej Produkcji Historycznej w konkursie History Makers Awards 2010.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×