Na surowo

Rawer, Holandia 2012

Francis karmi syna surowymi produktami, od kiedy skończył pięć lat. Jego dieta wyklucza też spożywanie nabiału, mięsa i ryb. Lekarze zdiagnozowali u niego poważne niedożywienie oraz niedobór wapnia.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Anneloek Sollart

Na surowo w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Anneloek Sollart Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Francis karmi syna surowymi produktami, od kiedy skończył on pięć lat. Jego dieta wyklucza również spożywanie nabiału, mięsa i ryb. Zdaniem Francis taka dieta jest podstawą zdrowego trybu życia. Chłopiec nie chodzi również do szkoły, matka uczy go w domu. Autorka obserwuje ich życie i walkę z systemem prawnym. Gdy u Toma lekarze zdiagnozowali poważne niedożywienie, spowodowane spożywaniem zbyt małej ilości kalorii oraz niedobór wapnia. Francis została oskarżona o zaniedbywanie syna i znęcanie się nad nim psychicznie.

Jak daleko można się posunąć w stosowaniu diety? Francis karmi swojego syna surowymi produktami, odkąd skończył on pięć lat. Jakie są tego skutki widzowie mogą zobaczyć w filmie "Na surowo" pokazywanym na ubiegłorocznej, 10. edycji festiwalu PLANETE+ Doc Film Festival. Odkąd Tom skończył pięć lat je tylko i wyłącznie surowe, niepoddane termicznej obróbce jedzenie. Jego dieta wyklucza również spożywanie nabiału, mięsa i ryb. O takiej diecie chłopca, dziś już nastolatka, zadecydowała jego matka, Francis. Jej zdaniem taka dieta jest podstawą zdrowego trybu życia. Chłopiec nie chodzi również do szkoły, matka uczy go w domu. Anneloek Sollart, nie oceniając postępowania Francis i Toma, obserwuje ich życie i walkę z systemem prawnym. Na przykładzie transmisji ogólnonarodowego talk-show reżyserka pokazuje, co społeczeństwo myśli o tej kontrowersyjnej sprawie. W programie padają mocne słowa oceniające Francis, ludzie domagają się dla Toma dobrej opieki. Jednak oficjalnie nic ze sprawą się nie dzieje. Aż do czasu, gdy pięć lat później lekarze diagnozują u Toma poważne niedożywienie, spowodowane spożywaniem zbyt małej ilości kalorii oraz niedobór wapnia wynikający z wykluczenia z diety nabiału. Ponadto stwierdzono, że chłopiec jest niższy o 15 centymetrów od swoich rówieśników spożywających pełnowartościowe posiłki. Francis została oskarżona o zaniedbywanie syna i znęcanie się nad nim psychicznie. Autorzy dokumentu są świadkami toczącego się procesu sądowego, który ma zadecydować, czy matka może nadal narzucać dziecku dietę opartą tylko na surowych produktach. Jednak Francis nie ma zamiaru zmieniać ich stylu życia, jak sama zapewnia, robi to mając na uwadze jak najlepszy interes Toma. Wsparcie znajduje w amerykańskim guru, który wierzy w działanie diety opartej na surowych produktach. Jak potoczy się ich życie? Czy kobieta zostanie zmuszona przez władze do zmiany sposobu odżywiania dziecka? Co zrobi Tom, który niebawem będzie mógł sam decydować o swoim życiu? Anneloek Sollart zadaje pytania o granice wolności jednostki i możliwości decydowania o sobie, jednak powstrzymuje się od oceny wyborów, jakich dokonuje Francis.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×