Na tropie smaków polskich

Polska 2012

Mistrz kulinarny Jacek Grochowina odwiedza Podlasie, przybliża dawne tradycje kulinarne regionu oraz staropolskie zwyczaje.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Dorota Tuńska

Na tropie smaków polskich w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Dorota Tuńska Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Mistrz kulinarny Jacek Grochowina odwiedza Podlasie, przybliża dawne tradycje kulinarne regionu oraz staropolskie zwyczaje. Na mapie jego kulinarnej podróży znalazła się m. in. stolica regionu, gdzie mieszają się wpływy litewskie, białoruskie i polskie, czego odzwierciedleniem są dawne białostockie specjały - buza i białysy. Jacek odwiedza także legendarną karczmę "Rzym" w Kiermusach, słynącą z wyśmienitej polskiej kuchni i doskonałych wyrobów wędliniarskich, oraz Korycin, znany z produkcji sera, który pokochali smakosze z całej Polski.

„Na tropie polskich smaków” - film poświęcony smakom Podlasia. Kuchnia podlaska to esencja regionu, tworzona w mozaice narodów, kultur i religii. W dymie z kominów wiejskich chałup przycupniętych pod lasami, w zapachu chleba i siana, w szlacheckich dworkach, mieszczańskich kamienicach i żydowskich karczmach. W filmie mistrz kulinarny Jacek Grochowina odwiedza Podlasie, przybliża dawne tradycje kulinarne regionu oraz staropolskie zwyczaje. Na mapie jego kulinarnej podróży znalazła się m. in. stolica regionu, gdzie mieszają się wpływy litewskie, białoruskie i polskie, czego odzwierciedleniem są dawne białostockie specjały: buza i białysy. Jacek Grochowina odwiedza także legendarną karczmę Rzym w Kiermusach, słynącą z wyśmienitej polskiej kuchni i doskonałych wyrobów wędliniarskich, oraz Korycin, znany z produkcji z sera, który pokochali smakosze z całej Polski.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×