Najwspanialsza gra w dziejach

The Greatest Game Ever Played, USA 2005

Historia golfisty amatora Francisa Ouimeta. Ambitny chłopak postanawia dowieść, że bez pieniędzy i arystokratycznego pochodzenia można osiągnąć sukces w tak elitarnym sporcie, jak golf.

 • Czas trwania: 130 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Bill Paxton

Najwspanialsza gra w dziejach w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Shia Labeouf jako Francis Ouimet
 • Stephen Dillane jako Harry Vardon
 • Elias Koteas jako Arthur Ouimet
 • Peter Firth jako Lord Northcliffe
 • Josh Flitter jako Eddie Lowery
 • Jonathan Higgins jako Embry Wallis
 • Marnie Mc.Phail jako Mary Ouimet

Twórcy

 • Mark Frost Scenariusz
 • Bill Paxton Reżyseria
 • Shane Hurlbut Zdjęcia
 • Brian Tyler Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Amerykanin Francis Ouimet pochodził z ubogiej robotniczej rodziny. Kariera golfisty była ostatnią rzeczą, o której mógłby marzyć. A jednak ambitny i utalentowany chłopak postanowił dowieść, że nawet bez pieniędzy i arystokratycznego pochodzenia można osiągnąć sukces w elitarnym sporcie. Wbrew zakazom rodziny każdą wolną chwilę poświęcał grze, wierząc, że któregoś dnia otrzyma swoją szansę. W 1913 roku, na zawodach US Open, 20-letni Francis staje do pojedynku z największą gwiazdą golfa, Brytyjczykiem Harrym Vardonem.

Harry Vardon przyszedł na świat na wyspie Jersey w cierpiącej nędzę wieśniaczej rodzinie. W 1879 r., gdy miał 9 lat, po raz pierwszy usłyszał słowo golf. 20 lat później Harry Vardon jest już znanym i cenionym graczem, który jednak ze względu na niskie pochodzenie nie ma szans na przynależność do elitarnego klubu golfowego w Londynie. Kiedy jednak trzeba wystawić silnego gracza w organizowanych w 1913 r. otwartych mistrzostwach Stanów Zjednoczonych, wybór pada właśnie na Vardona. Ten dobiera sobie do towarzystwa drugiego znakomitego zawodnika, Teda Raya, z którym łączy go zarówno niskie urodzenie. Obaj jeszcze nie wiedzą, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem okaże się 20 - letni, nikomu nieznany Francis Ouimet, dorabiający w klubie golfowym jako nosiciel kijów za graczami. Chłopak uwielbia golf, ćwiczy w każdej wolnej chwili na podwórku, ale jego ojciec przypomina mu, że tylko traci czas: golf to gra dla bogaczy. Tylko matka Francisa po cichu popiera jego pasję. To ona zabrała syna, gdy miał ok. 10 lat na spotkanie ze słynnym Vardonem, które utwierdziło malca w przekonaniu, że golf to jest to, co chciałby robić. Na szczęście, jeden z członków klubu pozwolił mu ćwiczyć w klubie w wolnych chwilach, inny służył cennymi wskazówkami. Szybko okazało się, że chłopak ma talent w tej dziedzinie. Gdy więc dostał propozycję udziału w mistrzostwach amatorów, nie wahał się ani chwili. Potrzebował tylko 50 dolarów na wpisowe. Ojciec zgodził się dać mu pieniądze, ale postawił warunek: jeśli syn nie wygra, zerwie z golfem raz na zawsze. Szczęście zawiodło Francisa, choć przegrał tylko o włos. Słowa jednak dotrzymał, został sprzedawcą w Bostonie, ale tęsknota za golfem pozostała. Gdy jednak w 1913 r. rozchodzi się wieść, że w otwartych mistrzostwach kraju zagra sam Harry Vardon, idol Francisa, chłopak nie potrafi odmówić prezesowi Amerykańskiego Związku Golfa proponującemu młodzieńcowi z nizin udział w tej imprezie. Ryzykując konflikt z ojcem, młody Ouimet staje do zawodów z najsłynniejszymi wówczas golfistami na świecie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.9 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×