Najwspanialsze drzewko świata

Christmas Tree - Greatest Tree on Earth, Wielka Brytania 2006

Bożonarodzeniowe drzewko pojawiło się w Europie w XVI w. Przed narodzinami Chrystusa zimozielone drzewka były czczone w ramach kultu odradzającego się życia.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Rita Knobel _ Ulrich

Najwspanialsze drzewko świata w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Rita Knobel _ Ulrich Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Bożonarodzeniowe drzewko pojawiło się w Europie w XVI w. Legenda wiąże ozdabianie choinki z osobą Marcina Lutra. Niemiecki duchowny i doktor teologii tak się zachwycił migocącymi na niebie gwiazdami, że przystroił zielone drzewko świeczkami. Ich blask symbolizował światło Chrystusa. Chrześcijanie przywołują też wydarzenia z VI w. Kiedy święty Bonifacy ściął święty dąb, ten, padając, zdruzgotał wiele drzew, z wyjątkiem niewielkiej sosenki. Wieki przed narodzinami Chrystusa zimozielone drzewka były czczone w ramach kultu odradzającego się życia.

(CHRISTMAS TREE - GREATEST TREE ON EARTH) Film dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania 2006 Raz do roku ta pospolita roślina staje w centrum uwagi niemal całego świata. Żyjących na różnych kontynentach ludzi łączy radość, z jaką przystrajają pełne zielonych igieł gałązki. Kolorowe ozdoby, lśniące bombki, pierzaste łańcuchy, migocące lampki - takie "przebranie" sprawia, że drzewko przeistacza się w piękną choinkę, która przyciąga wzrok i cieszy oglądających. Z roku na rok zwyczaj strojenia drzewka rozprzestrzenia się na naszym globie, a związany z nim biznes przynosi miliony dolarów zysku. Bożonarodzeniowe drzewko pojawiło się w Europie w XVI wieku. Legenda wiąże ozdabianie choinki z osobą wielkiego reformatora religijnego, Marcina Lutra. Niemiecki duchowny i doktor teologii miał się pewnej nocy tak zachwycić migocącymi na niebie gwiazdami, że przystroił zielone drzewko lampkami. Ich blask, wedle podań, symbolizował światło Chrystusa. Chrześcijanie przywołują też jeszcze dawniejsze wydarzenia z VI wieku, wskazujące na związek choinki z ich religią. Kiedy walczący z pogaństwem św. Bonifacy ściął święty dąb, ten - padając - zdruzgotał wiele drzew, z wyjątkiem niewielkiej sosenki. Przywiązani do dawniejszych wierzeń wskazują na jeszcze starszy rodowód choinki. Wieki przed narodzinami Chrystusa te zimozielone drzewka zwróciły uwagę naszych przodków, którzy czcili je w ramach kultu odradzającego się życia. Wiele stuleci później do pogańskiej symboliki związanej z choinką odwoływali się naziści. Filmy propagandowe utrwaliły obrazy niemieckich rodzin skupionych w swych domach wokół rozświetlonego lampami drzewka. Dziś mało kto wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Co roku ponad lodowiskiem w nowojorskim Rockefeller Center dumnie góruje mierzące około dwudziestu metrów drzewko. Odpowiedzialne za iluminację wielkiej choinki lampki umieszczone są na długich na kilka kilometrów przewodach. Przystrojone odświętnie drzewka zdobią też domy i ulice w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Laponii. Ale fenomen choinki sprawił, że dotarła również do krajów niezwiązanych kulturowo z chrześcijaństwem. W grudniu kolorowe lampki bożonarodzeniowych drzewek migocą także w Tokio.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×