Nasz ojciec neandertalczyk

Neandertal, L’Homme Ideal?, Francja 2010

Przełomowe badania przeprowadzone przez Svante’a Pääbo i Davida Reicha wykazały, że ludzie pochodzący spoza Afryki zawdzięczają od 1 do 4 procent swoich genów neandertalskim przodkom.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Morad Ait-Habbouche

Nasz ojciec neandertalczyk w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Morad Ait-Habbouche Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Homo sapiens przybył do Europy przed 40 tysiącami lat. Na terenach środkowego wschodu spotkał krewnego - homo neanderthalensis. Zgodnie z ostatnimi odkryciami badaczy z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku oba gatunki mogły wchodzić ze sobą w bliskie relacje. Rozszyfrowano 60% sekwencji genetycznej neandertalczyka. Okazało się, że genom współczesnego człowieka zawiera 1-4% DNA wymarłego homo neanderthalensis.

Homo sapiens przybył do Europy blisko 40 000 lat temu, by spotkać tam Homo neanderthalensis. Przez długi czas naukowcy nie wiedzieli zbyt wiele na temat relacji obu gatunków, często jednak stawiali hipotezę, że nasi przodkowie walnie przyczynili się do wymarcia swoich krewniaków. Niedawne odkrycia badaczy z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku doprowadziły jednak do rozszyfrowania blisko 60% sekwencji genetycznej neandertalczyka. Jak się okazało, współczesny ludzki genom zawierać może 1-4% DNA wymarłego Homo neanderthalensis. Czy możemy więc nazywać go swym odległym wujkiem? Zrealizowany przy udziale światowej klasy ekspertów, dokument „Nasz ojciec neandertalczyk” to opowieść o swoistym romansie, jaki na chwilę połączył dwa gatunki ludzi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×