Nauka o niemowlętach

Science of Babies, Wielka Brytania 2007

W ciągu pierwszego roku życia w organizmie człowieka zachodzą zdumiewające przemiany. Film w przystępny i zajmujący sposób pokazuje, co na ten temat wiedzą naukowcy.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nauka o niemowlętach w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 12.09.2009 05:55

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Niemowlęta przychodzą na świat nagie i bezbronne. Są bardziej bezradne niż większość nowo narodzonych mieszkańców naszej planety. Po roku z najbardziej bezradnych wyrastają na najsprawniejsze. Jako jedyne naczelne stają na dwóch nogach. W ciągu pierwszego roku życia w organizmie człowieka zachodzą zdumiewające przemiany. Film w przystępny i zajmujący sposób pokazuje, co na ten temat wiedzą naukowcy.

Niemowlęta przychodzą na świat nagie i bezbronne. Są bardziej bezradne niż większość nowo narodzonych mieszkańców naszej planety. Jednak po roku z najbardziej bezradnych wyrastają na najsprawniejsze. Jako jedyne naczelne stają na dwóch nogach. W ciągu pierwszego roku życia w organizmie człowieka zachodzą zdumiewające przemiany. Film pokazuje w przystępny i zajmujący sposób, co na ten temat wiedzą dziś naukowcy. W ciągu całego życia człowiek bierze ponad 600 mln oddechów, ale ten pierwszy jest najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy. Pierwsze wypełnienie płuc powietrzem to wysiłek 10 - 15 - krotnie większy niż normalnie. Wdech musi być na tyle mocny, żeby spowodować wchłonięcie do krwi płynu zalegającego płuca i wypełnić wszystkie pęcherzyki płucne. Równie trudny jest wydech. Jeśli coś pójdzie nie tak, może dojść do zapadnięcia się płuc. Po miesiącach spędzonych w wodach płodowych noworodek musi się zmierzyć także z siłą grawitacji. Główka dziecka, stanowiąca aż 1/4 długości jego ciała, wydaje się bardzo ciężka. Minie ok. 3 miesięcy, zanim niemowlak zacznie ją podnosić, 7 - zanim zacznie siadać. Na wykonanie pierwszego, chwiejnego kroku będzie potrzebował około 12 miesięcy. Dlaczego aż tyle? Uczeni wyjaśniają to faktem, że ludzie rodzą się z nieproporcjonalnie wielkim mózgiem, który po narodzinach nadal intensywnie rośnie. Gdyby dziecko przychodziło na świat z jeszcze większą głową, a więc i lepiej ukształtowanym mózgiem, szybciej osiągałoby samodzielność, ale poród byłby jeszcze trudniejszy. Z konieczności więc noworodek rodzi się mocno niedojrzały i nauka samodzielności zabiera mu tak wiele czasu. Życie noworodka jest bardzo kruche, dwie trzecie zgonów niemowląt zdarza się w pierwszym miesiącu po narodzinach, ale jednocześnie natura wyposażyła noworodki w mechanizmy obronne, które pomagają im przetrwać ten trudny okres. Niemowlęta rodzą się z warstwą tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej i ten zapas wystarcza im do chwili, aż matka zacznie je karmić.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×