Naukowo o bąbelkach

The Science of Bubbles, Wielka Brytania 2013

Wydaje się, że bąbelki powietrza mogą służyć tylko zabawie np. w formie baniek mydlanych. Pęcherzyki występujące w naturze pokazują, że to zjawisko może mieć ważne znaczenie dla nauki.

  • Czas trwania: 59 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Paul Sen

Naukowo o bąbelkach w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Paul Sen Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wydaje się, że bąbelki powietrza mogą służyć tylko zabawie np. w formie baniek mydlanych. Pęcherzyki występujące w naturze pokazują, że to zjawisko może mieć ważne znaczenie dla nauki. Fale na morzu powodują powstawanie bąbelków powietrza, co umożliwia wodzie "oddychanie". Jednym z pomysłów na walkę z globalnym ociepleniem jest wtłaczanie do mórz i oceanów sprężonego powietrza, co według naukowców zwiększy zdolność wody do odbicia promieni słonecznych i obniży jej temperaturę. Bańki mydlane pokazują naukowcom, jak działa natura.

Bąbelki powietrza jako zagadnienie naukowe. Dlaczego interesują się nimi dzieci, astronomowie i fizycy? Doktor fizyki Helen Czerski zabiera widzów w naukową podróż na wesoło. Wydaje się, że bąbelki powietrza mogą służyć tylko zabawie np. w formie baniek mydlanych. Jednak pęcherzyki występujące w naturze pokazują, że to zjawisko może mieć ważne znaczenie dla nauki. Fale na morzu powodują powstawanie bąbelków powietrza, co umożliwia wodzie "oddychanie". Jednym z pomysłów na walkę z globalnym ociepleniem jest wtłaczanie do mórz i oceanów sprężonego powietrza, co według naukowców zwiększy zdolność wody do odbicia promieni słonecznych i obniży jej temperaturę. Bańki mydlane, których powłoka jest delikatna i wrażliwa pokazują naukowcom jak działa natura, na przykład w układzie słonecznym. Doktor Czerski pokazuje jak pęcherzyki powietrza wpływają na nasz świat w zupełnie nieoczekiwany sposób - przy projektowaniu statków lub innowacyjnych form leczenia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×