Neda - irańska męczennica

An Iranian Martyr, Wielka Brytania 2009

Opowieść o młodej Irance, która stała się symbolem walki opozycji z prezydentem Mahmudem Ahmadinedżadem. Neda zginęła od strzału w klatkę piersiową podczas demonstracji w centrum Teheranu.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Neda - irańska męczennica w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 06.08.2011 23:22

    TVP3

  • Środa 03.03.2010 00:35

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

20 czerwca 2009 r. w centrum Teheranu, podczas ulicznych demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich, od strzału w klatkę piersiową zginęła 27-letnia Iranka Neda. Agonię leżącej na ulicy kobiety sfilmował telefonem komórkowym świadek tragedii. Scenę za pośrednictwem Internetu zobaczył świat. Trzy miesiące po tych wydarzeniach brytyjscy filmowcy udali się na miejsce śmierci Nedy, by stąd rozpocząć opowieść o młodej Irance, która stała się symbolem walki opozycji z prezydentem Mahmudem Ahmadinedżadem.

Neda zginęła od strzału prosto w klatkę piersiową. Agonię 27 - letniej irańskiej kobiety leżącej na ulicy sfilmował telefonem komórkowym świadek tragedii, a potem wstrząsającą scenę za pośrednictwem Internetu zobaczył cały świat. Dramat rozegrał się 20 czerwca 2009 roku w centrum Teheranu, podczas ulicznych demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich, które zadaniem wielu zostały sfałszowane. Tym pamiętnym nagraniem z telefonu komórkowego otwiera swój film o "Nedzie - irańskiej męczennicy" dokumentalistka Monica Garnsey, opatrując je wypowiedziami zarówno irańskich, jak ich zachodnich komentatorów oraz archiwalnymi zdjęciami uśmiechniętej, ślicznej Nedy. "... Krew tryskała z jej piersi i ust.... Nie wolno nam zapomnieć" - mówi do kamery m. in. irańska dziennikarka Delbar Tavakoli, zarazem przyjaciółka Nedy. A władze Islamskiej Republiki Iranu chciały jak najszybciej zmazać wszystko, co miało związek z Nedą i pamięcią o niej, by świat o niej natychmiast zapomniał. W rozmowie z zachodnim dziennikarzem prezydent Mahmud Ahmadinedżad publicznie oświadcza, że rząd nie poczuwa się do odpowiedzialności za śmierć dziewczyny: "Naszym zadaniem to było wyreżyserowane... To nie ulega wątpliwości". Trzy miesiące po dramatycznych wydarzeniach na ulicach Teheranu brytyjska ekipa - ryzykując aresztowanie - wraca z kamerami na miejsce śmierci Nedy, by właśnie stąd rozpocząć opowieść o młodej Irance, która stała się symbolem walki opozycji z prezydentem Mahmudem Ahmadinedżadem. Neda wyróżniała się w szkole, zawsze była dobrą uczennicą. Studiowała teologię, ale zrezygnowała po trzech semestrach zniechęcona programem zajęć. Wcześnie wyszła za mąż, lecz związek szybko skończył się rozwodem. Dwa miesiące przed śmiercią poznała w Turcji irańskiego fotografika, 37 - letniego Caspiana Makana. Planowali wspólną przyszłość. Caspianowi trudno wrócić do normalnego życia w kraju, gdzie żądzi przemoc i strach, nigdy nie pogodził się ze śmiercią ukochanej. Neda pozostawiła w żalu także rodziców, starszą siostrę Hodę i młodszego brata Mohammeda. Mimo at

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×