Nefertiti i zaginiona dynastia

Neferetiti and the Lost Dynasty, Wielka Brytania 2006

W listopadzie 1922 roku świat obiegła wiadomość o odkryciu grobu faraona Tutanchamona. Zmarły w dziewiętnastym roku życia władca najprawdopodobniej został zamordowany z rozkazu wezyra Eje.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nefertiti i zaginiona dynastia w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

W listopadzie 1922 roku świat obiegła wiadomość o odkryciu w Dolinie Królów pod Tebami świetnie zachowanego grobu ostatniego faraona osiemnastej dynastii, Tutanchamona. Zmarły w dziewiętnastym roku życia władca, syn Echnatona i jego drugiej żony Kiji najprawdopodobniej został zamordowany z rozkazu wezyra Eje. Angielski archeolog Howard Carter odnalazł w krypcie mumię młodego króla ze złotą maską na twarzy oraz wspaniałe dzieła sztuki, posągi, regalia, naczynia, zdobione urny i wszelkie przedmioty potrzebne równemu bogom faraonowi w zaświatach.

(NEFERTITI AND THE LOST DYNASTY) Film dokumentalny, 51 min, Wielka Brytania 2006 W listopadzie 1922 roku świat obiegła wiadomość o odkryciu w Dolinie Królów pod Tebami świetnie zachowanego, niezłupionego przez rabusiów grobu ostatniego faraona osiemnastej dynastii Tutanchamona. Zmarły w dziewiętnastym roku życia władca, syn Echnatona i jego drugiej żony Kiji, znacznie niższej rangą od pierwszej małżonki, pięknej Nefertiti, najprawdopodobniej został zamordowany z rozkazu wezyra Eje, bądź ambitnego generała Horemheba przyszłego władcy Egiptu. Angielski archeolog Howard Carter odnalazł w krypcie mumię młodego króla ze złotą maską na twarzy, oraz wspaniałe dzieła sztuki, posągi, regalia, naczynia, zdobione urny i wszelkie przedmioty potrzebne bogom równego faraona w zaświatach. Jakież skarby - spekulowano - musiały wobec tego kryć się ongiś w grobach wielkich królów, którzy zmieniali dzieje kraju nad Nilem? Wielkich, ale nie takich jak ojciec Tutanchamona Amenhotep IV, późniejszy Echnaton, wizjoner i reformator, który twarda ręką ukrócił rządy kapłanów, zdetronizował Amona i inne bóstwa oddając władzę nad światem słonecznemu Atonowi, oraz wniósł na pustyni nową stolicę znaną dziś jako Tell el - Amarna. Kapłańska kasta nie wybaczyła faraonowi takiego występku. Po jego śmierci intronizowała starych bogów i usunęła wszelkie ślady panowania heretyka. Nie do końca. Król, choćby odszczepieniec, to jednak król. Jego zabalsamowane ciało nie pozostało w ruinach pochłoniętej przez pustynię stolicy Atona. Zostały przewiezione do oddalonej o trzysta kilometrów od Tell el - Amarna Doliny Królów i złożone w skromnej krypcie opodal grobowca Tutanchamona. Mimo celowego zatarcia kartusza z imieniem zmarłego uczeni zidentyfikowali mumię jako szczątki Echnatona. Niedaleko tego miejsca oznaczonego jako stanowisko KV 55, w grobowcu KV 35, spoczywały ciała dwóch kobiet. Do niedawno sądzoną, że to mumie starszej damy, czyli królowej Teje matki Echnatona, oraz młodszej damy Nefertiti. Dokładne badania najnowocześniejszymi metodami identyfikacji udowodniły jednak, że młodszą damą jest Kija, druga małżonka heretyka i zarazem matka Tutanchamona. Młody władca pragnął widocznie, by w drodze w zaświaty towarzyszyli mu najbliżsi. Dlatego nakazał sprowadzić mumie obojga rodziców do nekropolii pod Tebami. Gdzie zatem spoczywają doczesne szczątki Nefertiti? Czy pozostały w ruinach stolicy obalonego Atona? Królewskiego rodu piękność, ukochana żona Echnatona i matka jego sześciu córek mogła przecież nie zasłużyć sobie na względy Tutanchamona, syna pośledniej, drugorzędnej, najprawdopodobniej zmarłej tuż po porodzie małżonki faraona wizjonera. A może jednak mumia Nefertiti trafiła do Doliny Królów i nadal czeka na swego odkrywcę?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×