Nic świętego

Nothing is Private, USA 2007

Rok 1990. 13-letnia Jasira jest Amerykanką libańskiego pochodzenia. Nie mogąc sobie poradzić z dorastającą córką, matka wysyła ją pod opiekę konserwatywnego ojca do teksańskiego Houston.

  • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Reżyseria: Alan Ball

Nic świętego w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Alan Ball Scenariusz
  • Alan Ball Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Rok 1990. W Zatoce Perskiej wybucha wojna, w którą angażują się Stany Zjednoczone. 13-letnia Jasira Maroun jest Amerykanką libańskiego pochodzenia. Nie mogąc sobie poradzić z dorastającą córką, matka wysyła ją pod opiekę konserwatywnego ojca do teksańskiego Houston. Dziewczyna nie potrafi porozumieć się z surowym człowiekiem. W nowym otoczeniu staje się obiektem rasistowskich żartów. Poszukująca zrozumienia nastolatka pada ofiarą sąsiada. Sympatię okazuje dziewczynie sąsiadka, która oferuje Jasirze schronienie, gdy ta dostała lanie od ojca.

Rok 1990. W Zatoce Perskiej wybucha wojna, w którą angażują się Stany Zjednoczone. Trzynastoletnia Jasira Maroun (Summer Bishil) jest Amerykanką libańskiego pochodzenia z Syracuse w stanie Nowy Jork. Nie mogąc sobie poradzić z dorastającą dziewczyną, jej matka Gail (Maria Bello) wysyła ją pod opiekę konserwatywnego ojca Rifata (Peter MacDissi) do teksańskiego Houston. Dziewczyna nie znajduje wspólnego języka z surowym rodzicielem. W nowym otoczeniu jest obiektem rasistowskich żartów. Bezskutecznie poszukując zrozumienia i ciepła, Jasira pada ofiarą gburowatego sąsiada pana Vuoso (Aaron Eckhart), który nakłania nastolatkę na seks. Prawdziwą sympatię okazuje jej dopiero sąsiadka, Melina (Toni Collette). Ona też oferuje Jasirze schronienie, kiedy ta pewnego dnia dostaje lanie od ojca. Powodem awantury okazuje się czasopismo pornograficzne, które Jasirze wręczył Vuoso. Wkrótce policja aresztuje sąsiada za molestowanie seksualne. Kiedy w 2007 roku Alan Ball przystąpił do realizacji „Nic świętego”, był już w Hollywood uznanym twórcą. Zdobywca Oscara i Złotego Globu za scenariusz do „American Beauty” oraz pomysłodawca serialu „Sześć stóp pod ziemią”, tym razem postanowił przenieść na ekran powieść „Towelhead” Alicii Erian, opowiadającą o dorastaniu Amerykanki arabskiego pochodzenia. Adaptując literacki tekst na potrzeby kina, Ball pozwolił sobie lubiany przez siebie zabieg - obdarł amerykańską klasę średnią z jej fałszywego wizerunku, aby ujawnić kryzys rodziny, pożądliwość, hipokryzję i uprzedzenia. - „Nic świętego” jest w równym stopniu zabawne, poruszające, co znakomite” - pisał recenzent portalu Exclaim.ca Allan Tong, podczas Kelly Vance z „East Bay Express” wyrokował: - „To raczej naładowana broń, niż zwykły film. Od pierwszej sceny (...) uderzają w nas bowiem niepokojące sceny i obrazy, jakich próżno szukać w amerykańskim kinie głównego nurtu”. Poza mocnym, skłaniającym do refleksji scenariuszem, niewątpliwym atutem tego świetnego dramatu jest obsada. W filmie wystąpili m.in. Aaron Eckhart („Dziękujemy za palenie”, „Mroczny Rycerz”, „Między światami”, „The Expatriate”), Toni Collette („Godziny”, „Siostry”, nominacja do Oscara za występ w „Szóstym zmyśle”), Maria Bello („Historia przemocy”, „Atak na posterunek”), Peter MacDissi (serial „Sześć stóp pod ziemią”) oraz niespełna dziewiętnastoletnia wówczas odtwórczyni roli Jasiry, Summer Bishil („Ścigani”, „Ostatni Władca Wiatru”).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×