Nielegalny handel sztuką - nowe kanały

Francja 2008

Stéphane Bentura podąża tropem złodziei okradających kościoły i muzea. Przez dwa lata towarzyszył agentom OCBC, specjalnej jednostki policji śledczej ścigającej nielegalny handel dziełami sztuki.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nielegalny handel sztuką - nowe kanały w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 25.01.2010 23:45

    TVP3

Opis programu

ZwińRozwiń

We Francji, Włoszech, ale też w innych krajach giną tysiące dzieł sztuki. Stéphane Bentura podąża tropem złodziei okradających kościoły i muzea. Przez dwa lata towarzyszył agentom OCBC, specjalnej jednostki policji śledczej ścigającej nielegalny handel dziełami sztuki. 4 czerwca 2008 roku agenci odzyskali dzieła skradzione 9 miesięcy wcześniej z muzeum w Nicei. W Wielkiej Brytanii skradzionych dzieł sztuki poszukują prywatni detektywi, których opłacają firmy ubezpieczeniowe.

Obrazy, bibeloty, dzieła sztuki sakralnej. Co roku we Francji i innych krajach, takich jak Włochy, znikają tysiące dzieł sztuki. Obecnie najmodniejsze są rzeźbyświętych i inne przedmioty sztuki sakralnej. Kradzione dzieła trafiają do międzynarodowej sieci nielegalnego handlu dziełami sztuki, poprzez kraje, w którychprawo jest bardziej elastyczne, takie jak Belgia i Holandia. Dokumentalista Stephane Bentura poszedł tropem złodziei okradających kościoły i muzea. Przez dwa lata towarzyszył agentom OCBC, specjalnej jednostki policji śledczej ścigającej nielegalny handel dziełami sztuki. 4 czerwca 2008 roku agenci OCBC odzyskali działa Sisleya, Moneta, Brueghla, skradzione 9 miesięcy wcześniej w Muzeum w Nicei, w trakcie klasycznego napadu z bronią w ręku. Kamery reporterów zarejestrowały policyjną akcję. Była to spektakularna operacja prowadzona wspólnie z FBI. W Wielkiej Brytanii na skradzione dzieła sztuki polują prywatni detektywi, których opłacają firmy ubezpieczeniowe. Udało im się odzyskał dzieło Warhola. Autorzy filmu prowadzą nas od Francji po Cypr, przez Kraków i Brukselę. Pokazują nam odzyskane dzieła: rzeźbę skradzioną w wiejskim kościołku, obrazy wielkich mistrzów. Jest to prawdziwa podróż po świecie nielegalnego handlu dziełami stuki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×