Nienormalni

Polska 1990

Film o dzieciach specjalnej troski, nagrodzony na wielu festiwalach. W jednym z domów opieki autor zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie ról samych siebie.

  • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nienormalni w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Film o dzieciach specjalnej troski, nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim. Autor, Jacek Bławut, poświęcił na jego realizację dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie ról samych siebie. Do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki, który w ciągu miesiąca ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Początkowo nic mu się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć uczniów i akceptować ich odmienność.

Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. Jacek Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów - Kozę, który taką właśnie rolę gra w przygotowywanym przedstawieniu, Tomka-perkusistę, który chce być Dempseyem z popularnego serialu, Okularnika-mandolinistę, który nie rozstaje się ze swoim instrumentem, Eleganta, który na każde wspomnienie matki silnie się wzrusza, Gimnastyczkę mozolnie przygotowującą się do olimpiady, Obrażalską, która nie może "odnaleźć się" na żadnym z instrumentów i Ewkę-kelnerkę budzącą postrach w stołówce. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. I zadedykował "Nienormalnych" rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Film został nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×