Niewidzialna Ręka

Polska 2009

"Niewidzialna Ręka" to jedyna i niepowtarzalna w skali świata akcja, w której uczono dzieci dobroci, bezinteresowności, niesienia pomocy potrzebującym i szacunku do starszych.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Niewidzialna Ręka w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

"Niewidzialna Ręka" to jedyna i niepowtarzalna w skali świata akcja, w której uczono dzieci dobroci, bezinteresowności, niesienia pomocy potrzebującym i szacunku do starszych. Dokument przypomina dzieje tej niezapomnianej idei, która narodziła się w "Świecie Młodych" w 1957 roku. Później została przeniesiona na ekrany telewizorów. Przez cały czas obowiązywała zasada, że zanim zacznie się działać, trzeba poszukać, popatrzeć i pomyśleć.

"Niewidzialna Ręka" to jeden z 10 filmów o najlepszych programach dla dziewcząt i chłopców w historii polskiej telewizji, takich jak "Zwierzyniec", "Klub Pancernych", "Ekran z Bratkiem" czy "Latający Holender". Kilkaset tysięcy dziewcząt i chłopców oraz kilka milionów dobrych uczynków to efekt ponad 20-letniej działalności "Niewidzialnej Ręki". To była jedyna i niepowtarzalna w skali świata akcja, w której uczono dzieci dobroci, bezinteresowności, niesienia pomocy potrzebującym i szacunku do starszych. Film przypomina dzieje tej niezapomnianej idei, która narodziła się w "Świecie Młodych" w 1957 roku, później zaś została przez red. Macieja Zimińskiego przeniesiona na ekrany telewizorów. Przez cały czas obowiązywała zasada, że zanim zacznie się działać, trzeba poszukać, popatrzeć i... pomyśleć. "W waszym domu, w waszej wiosce, na waszej ulicy na pewno jest ktoś, komu wasza pomoc jest potrzebna" - pisał w komunikacie Sztab. "Na szlaku Niewidzialnej Ręki powinniście działać zawsze wtedy, kiedy ktoś potrzebuje waszej pomocy". I pomagali. Setki tysięcy dziewcząt i chłopców działało pomagając starszym w naciągnięciu wody ze studni, narąbaniu zimą drwa do pieca, zrobieniem ławeczki na przystanku autobusowym czy zasianiu trawy na osiedlowych trawnikach. Dowodem tego były liczne listy z podziękowaniami za okazaną pomoc i dobroć oraz meldunki, jakie docierały do telewizji. Sławomir W. Malinowski przedstawia głównych bohaterów "Niewidzialnej Ręki", jej uczestników oraz kulisy tworzenia programu. Dotarł także do autora najgłośniejszej akcji w dziejach "Niewidzialnej Ręki" - Antoniego Koszyka z Gorlic, który przed laty - jako kilkunastoletni Antek - wpadł na pomysł zaopiekowania się podczas wakacji dziećmi z Państwowego Domu Dziecka w Zagórzanach. Ponad 40 wychowanków trafiło do okolicznych rodzin, które zaofiarowały im rodzinne ciepło, zabawę i miłe wakacje. Film stanowi także doskonały pretekst do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×