Nieznany Afganistan

Afghanistan the Unknown Country, Wielka Brytania 2011

Korespondentka wojenna Lyse Doucet, która zna i kocha Afganistan, postanowiła pokazać kraj i ludzi, których nie można zobaczyć w codziennych wiadomościach.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nieznany Afganistan w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 10.01.2013 14:35

    TVP 2

  • Piątek 28.09.2012 14:10

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Afganistan przez stulecia był celem wypraw imperatorów, najeźdźców, podróżników, poszukiwaczy przygód i ludzi ciekawych świata. Reporterka i korespondentka wojenna Lyse Doucet, która zna i kocha Afganistan, postanowiła pokazać kraj i ludzi, których nie widzi się w codziennych wiadomościach; kraj pięknych krajobrazów oraz dumnych i niezależnych, choć ubogich mieszkańców. W trakcie wędrówki widzowie będą mieli okazję spotkać polityków i poetów, biednych mieszkańców wsi i kulturystów, proste kobiety i opływających bogactwami watażków.

Afganistan kojarzy nam się przede wszystkim z wojną, która trwa tu nieprzerwanie od 30 lat, tymczasem przez stulecia kraj ten był celem wypraw imperatorów, najeźdźców, podróżników, poszukiwaczy przygód, czy po prostu ludzi ciekawych świata. I nic dziwnego. Afganistan zachwyca pięknymi krajobrazami, a jego mieszkańcy, choć ubodzy i zmęczeni wojnami, są ludźmi dumnymi i niezależnymi. Lyse Doucet, słynna reporterka i korespondentka wojenna, która dobrze zna Afganistan i kocha ten kraj, chce go nam pokazać inaczej, niż oglądamy w codziennych wiadomościach. W trakcie jej wędrówki spotkamy polityków i poetów, biednych wieśniaków i kulturystów, proste kobiety i opływających w bogactwa watażków. Swoją podróż Lyse rozpoczyna się na dalekiej północy, w tętniącym życiem mieście Mazar - i - Szarif. Jest tutaj w dniu poprzedzającym Nowruz, czyli pierwszy dzień wiosny, który jest jednocześnie pierwszym dniem nowego roku. Tego dnia do Mazar - i - Szarif przybywają ludzie z całego kraju, aby świętować to staroperskie święto. Talibowie zdelegalizowali je jako nie islamskie. Tymczasem dla Afgańczyków to jedna z najważniejszych dat w roku. Nazwa Mazar - i - Szarif oznacza "szlachetną świątynię" i odnosi się do meczetu Hazrat Ali, który został zbudowany na cześć kalifa Alego, zięcia Mahometa. Muzułmanie wierzą, że Ali jest pochowany w tym świętym miejscu. Z Mazar - i - Szarif Lyse jedzie na zachód, do Heratu, miasta pełnego śladów wielowiekowej historii, uważanego za kulturalną stolicę Afganistanu. Piętnastowieczne minarety wyglądają jak brama wjazdowa do miasta. Herat leży na starożytnym szlaku handlowym, na granicy Bliskiego Wschodu i właściwej Azji. Kolejne odwiedzane miasto to Kandahar. Leży na południu i uchodzi za główny ośrodek Pasztunów, największej grupy etnicznej w kraju. To tutaj narodził się ruch talibów. Afgańczycy powiadają, że kto panuje nad Kandaharem, sprawuje kontrolę nad całym krajem. Podczas swojej podróży Lyse odwiedzała nie tylko miasta. Dotarła także do wioski Poitacol, położonej w terenie górzystym, zupełnie nieprzejezdnym.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×