Niezwykła podróż

Extraordinary Voyage, Francja 2011

Dokument to wyprawa śladami Georgesa Méliesa, prekursora science fiction. Twórcy śledzą jego losy od chwili założenia wytwórni filmowej "Star-Film", aż po schyłek popularności i zapomnienie.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Niezwykła podróż w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument to wyprawa śladami Georgesa Méliesa, prekursora science fiction, wielkiego iluzjonisty X Muzy i twórcy widowiska filmowego. Autorzy odtwarzają także losy odnalezionej w 1993 roku kolorowej kopii "Podróży na Księżyc" oraz proces rekonstrukcji tego arcydzieła. Film przypomina ścieżkę twórczą Méliesa, największego z wizjonerów kina niemego. Twórcy śledzą jego losy od chwili założenia legendarnej wytwórni filmowej "Star-Film", poprzez okres intensywnej pracy, aż po schyłek popularności i zapomnienie.

"Niezwykła podróż" to wyprawa śladami Georgesa Méliesa, prekursora science fiction, wielkiego iluzjonisty X Muzy i twórcy widowiska filmowego. Autorzy dokumentu odtwarzają także losy odnalezionej w 1993 roku kolorowej kopii "Podróży na Księżyc" oraz procesu rekonstrukcji tego arcydzieła. Dokumentalna "Niezwykła podróż" przypomina ścieżkę twórczą Georgesa Méliesa, największego z wizjonerów kina niemego. Twórcy filmu śledzą jego losy od chwili założenia legendarnej wytwórni filmowej "Star-Film", poprzez okres intensywnej pracy, aż po schyłek popularności i zapomnienie. Wraz z drugą dekadą XX wieku rzeczywistość zaczęła wyprzedzać artystę, który nie potrafił nagiąć swojej wyobraźni do wymogów publiczności. Ta zaś domagała się sensacyjnych wieści ze świata, stosowania nowinek technicznych i czciła już całkiem nowych bogów ekranu jak Max Linder czy Charlie Chaplin. Ostateczny kres prosperity wytwórni "Star-Film" przyniosła I wojna światowa. Postęp technologiczny dał światu oprócz kamery i samolotu, także gazy bojowe, a ogrom cierpienia związany z wyniszczającą wojną pozycyjną wygasił zainteresowanie onirycznymi podróżami Méliesa. Artysta, którego opuścili widzowie, popadł w ruinę i w geście rozpaczy spalił kopie swoich filmów. Przez lata zapomniany, wciąż pozostaje wielką osobowością początków kina. W filmie Serge'a Bromberga i Erica Lange o jego twórczości opowiadają m.in. zdobywca Złotej Palmy Costa-Gavras oraz Tom Hanks. Niezwykłość dzieł Francuza, który stworzył ponad 500 filmów, podkreśla także tegoroczny tryumfator Oscarowej gali, reżyser "Artysty", Michel Hazanavicius. Mówi on, że filmy Méliesa są "naiwne, niewinne i przepiękne", a także "przepojone poezją". Drugą część filmu stanowi opowieść o fascynującym i żmudnym, ale zwieńczonym sukcesem procesie rekonstrukcji odnalezionej w hiszpańskiej Filmoteca de Catalunya kolorowej kopii "Podróży na Księżyc". Odrestaurowany film miał uroczystą premierę podczas Festiwalu w Cannes w 2011 roku. Ścieżkę dźwiękową filmu napisał uznany duet AIR.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×