Noi Albinoi

Nói albínói, Islandia/Wielka Brytania/Dania 2003

Noi nie znosi miejsca, w którym mieszka. Pustkę próbuje bezskutecznie wypełnić marzeniami, lenistwem, drobnymi kradzieżami, a wreszcie uczuciem do poznanej na stacji benzynowej Iris.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Dagur Kári

Noi Albinoi w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Tómas Lemarquis jako Nói
 • Leó Gunnarsson jako Kiddi Beikon
 • Elín Hansdóttir jako Íris
 • Anna Fridriksdóttir jako Lína
 • Hjalti Rögnvaldsson jako Óskar
 • Pétur Einarsson jako Prestur
 • Kjartan Bjargmundsson jako Gylfi

Twórcy

 • Rasmus Videek Scenariusz
 • Dagur Kári Reżyseria
 • Orri Jonsson Muzyka
 • Philippe Bober Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Noi ma siedemnaście lat, ale z powodu oryginalnej urody albinosa wygląda na więcej. Do typowego nastolatka bardzo mu jednak daleko. Nie chce chodzić do szkoły, za to fenomenalnie radzi sobie z kostką Rubika i zaskakująco dużo wie o Kirkegaardzie. Chłopak nie znosi miejsca, w którym mieszka. Zimą wioska zostaje odcięta od świata przez śnieg i staje się białym więzieniem. Uwięziony w nim Noi pustkę próbuje bezskutecznie wypełnić marzeniami, lenistwem, drobnymi kradzieżami, a wreszcie uczuciem do poznanej na stacji benzynowej Iris.

(NÓI ALBINÓI) Film obyczajowy, 88 min, Islandia/Niemcy/Dania/ Wielka Brytania 2003 Scenariusz i reżyseria: Dagur Kri Muzyka: Dagur Kri, Orri Jonsson Aktorzy: Tómas Lemarquis, Anna Fridriksdóttir, Elin Hansdóttir, Hjalti Rognvaldsson, Petur Einarsson Bohater filmu, Noi, sprawia wrażenie upośledzonego umysłowo, ale na swój sposób jest inteligentny i błyskotliwy, daleko odbiega od innych mieszkańców swej zapadłej rybackiej wioski, położonej w północno - zachodniej Islandii. Opowieść rozgrywa się zimą, w skutej lodem scenerii, w plenerach oddających surowość tutejszej przyrody. To miejsce zapomniane przez Boga, odcięte od świata, otoczone złowieszczymi górami i pokryte grubą warstwą śniegu. Niewiele się tu dzieje, nie widać ludzi, którzy żyją tylko własnymi sprawami, zamknięci w swoich czterech ścianach. "Noi Albinoi" jest debiutanckim dziełem urodzonego w 1973 r. Dagura Kri, uznanego w ojczystej Islandii za największą nadzieję rodzimego kina. Obsypany nagrodami film zdobył uznanie jury na licznych międzynarodowych festiwalach, a także aplauz publiczności. Ścieżkę muzyczną, podkreślającą specyficzny klimat filmu, stanowią utwory popularnego islandzkiego duetu Slowblow, który tworzą Dagur Kri i Orri Jonsson. 17 - letni Noi urodził się w odległej wiosce i tu dorastał. Mieszka z ekscentryczną i małomówną babcią Liną, która jest jakby nieobecna, choć widać, że kocha jedynego wnuka i troszczy się o niego. O matce chłopca rodzina nie wspomina, jego ojciec, Kiddi Beikon, żyje samotnie, w niewielkim domku w pobliżu. Czasem spotyka się z synem, ale kontakty są utrudnione, bo Kiddi jest zazwyczaj pod wpływem alkoholu, którego wyraźnie nadużywa, mimo że pracuje jako taksówkarz. Kiedy się upija, prosi syna o zastępstwo na nocne kursy. Noi uchodzi za odludka i dziwaka, właściwie z nikim się nie przyjaźni. Włóczy się samotnie po okolicy, czasem odwiedza miejscowego księgarza, Oskara, albo wpada do opustoszałego baru przy stacji benzynowej, gdzie najpierw wykrada z automatu do gier pieniądze, a potem zamawia piwo.

Komentarze

Skomentuj
 • thirstyforjustice (gość)

  jeden z najlepszych filmow islandzkich.Dobrze ze jeszcze od czasu do czasu mozna w telewizji zobaczyc cos odbiegajacego konwencja od mainstreamowego crapu.

  10.03.2014 08:07
 • Bum (gość)

  Swietny film , jak najbardziej polecam

  31.01.2013 18:01

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 5.7 Głosów: 9

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×