Non possumus. Prymas Stefan Wyszyński

Non possumus. Prymas Stefan Wyszyński, Polska 2001

Autor przedstawia sylwetkę prymasa Wyszyńskiego za pośrednictwem m.in. archiwaliów, fragmentów wspomnień wielkiego duchownego, przemówień i listów pasterskich.

  • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Non possumus. Prymas Stefan Wyszyński w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Paweł Woldan Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Autor przedstawia sylwetkę prymasa Wyszyńskiego za pośrednictwem m.in. archiwaliów, fragmentów wspomnień wielkiego duchownego, przemówień i listów pasterskich. Widzowie dowiedzą się o walce Wyszyńskiego o Kościół katolicki w Polsce i wiernych, o jego spotkaniach z przedstawicielami władz komunistycznych, o obchodach tysiąclecia chrztu Polski, o liście do biskupów niemieckich, o pracach Episkopatu pod kierunkiem prymasa, o jego stosunku do wydarzeń 1980 roku i serdecznych związkach z kardynałem Karolem Wojtyłą.

Jak wynika z zapisków kardynała Wyszyńskiego, których fragmentem Paweł Woldan kończy drugą część filmu kreślącego portret Prymasa Tysiąclecia, duszpasterz zawsze czuł brak przygotowania do pracy, którą przyszło mu wykonywać i uważał, że służył licho i niegodnie. Co więcej, wyznawał, iż szkodził Kościołowi przez swoją nieumiejętność, a może przez osobiste słabości. Wypełniające film przypomnienie wydarzeń z jego życia jest tego zaprzeczeniem, a zarazem dowodem niezwykłej skromności kardynała, przyjmującego zawsze postawę sługi, nie dostojnika. Autor filmu pokazuje to za pośrednictwem archiwaliów, fragmentów wspomnień prymasa Wyszyńskiego, przemówień, listówpasterskich i dokumentów, których był autorem i współautorem. To przypomnienie rozpoczyna od fragmentu przymówienia, które PrymasTysiąclecia wygłosił w po powrocie z uwięzienia, by następnie dokonaćprzeglądu kolejnych etapów jego walki o Kościół katolicki w Polsce i wiernych, spotkań i twardych rozmów z przedstawicielami ówczesnych władz, obchodów tysiąclecia chrztu Polski, listu do biskupów niemieckich, prac Episkopatu pod kierunkiem prymasa, jego stosunku do wydarzeń 1980 roku, wreszcie - serdecznych związków z kardynałem Karolem Wojtyłą i ostatniej rozmowy z Janem Pawłem II, już po zamachu na jego życie. PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI (2, ostatni) NON POSSUMUS Film dokumentalny, 50 min, TVP 2001 Scenariusz i realizacja: Paweł Woldan

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×