Nosorożec w zamrażarce

Rhinos in the freezer, Węgry/Czechy/Francja 2018

Nosorożce masowo padają ofiarą kłusowników, przez co gatunek jest bliski wymarcia. Aby zapobiec bezpowrotnemu zniknięciu nosorożców z Ziemi, naukowcy opracowują techniki zamrażania ich zarodków.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nosorożec w zamrażarce w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Tisza Balázs Zdjęcia
 • Cintia Garai Zdjęcia
 • János Lerner Zdjęcia
 • Zsolt Marcell Tóth Zdjęcia
 • Cintia Garai Producent
 • Dávid Attila Molnár Producent
 • Dávid Attila Molnár Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia historię i obecną sytuację nosorożców, które masowo padają ofiarą kłusowników. Są brutalnie kaleczone i zabijane. Skala zjawiska doprowadziła gatunek na granicę wymarcia. Naukowcy i aktywiści starają się powstrzymać nielegalny handel rogami nosorożców, by ocalić te zwierzęta. Aby zapobiec bezpowrotnemu zniknięciu nosorożców z Ziemi, zespół naukowców z Berlina opracowuje techniki zamrażania zarodków, by w przyszłości móc wskrzesić zwierzęta.

Film dokumentalny, który przedstawia historię i sytuację obecną nosorożców. Zwierzęta te padają ofiarąkłusowników - w brutalny sposób kaleczone i zabijane, są na granicy wymarcia. Czy naukowcomi aktywistom działającym na rzecz ochrony zagrożonego gatunku uda się powstrzymać tennielegalny proceder? Z powodu kłusownictwa, ze względu na przesądy, że rogi nosorożców potrafiąleczyć choroby i z powodu zmian klimatycznych powodujących zniszczenie ich środowiska, czarne nosorożce z Afryki i Sumatry, a w szczególności białe nosorożce północnej Kenii (ostatni biały nosorożecrasy północnej zmarł w marcu 2018 r.) są zagrożone. Aby chronić prehistoryczne giganty przed wyginięciem, zespół naukowców z Berlina opracowuje techniki zamrażania zarodków w celu umożliwienia sztucznej inseminacji wskrzeszania nosorożców później, gdy będą znowu bezpiecznie żyć na wolności. Zbliża się czas przełomu, naukowcy przenoszą nas z Kenii do Malezji i na Węgry. Nosorożce mogą wkrótce znaleźć ostateczne schronienie nie na wolności, ale w zamrażarce. Krytycy obawiają się też, że tego typu działania mogą sprawić mylne wrażenie, iż doprowadzenie gatunku do wymarcia to nie koniec świata, bo dzięki nowoczesnej technologii, można go odrodzić. Te działania wyraźnie wskazują na to, że niełatwo jest odwrócić wyginięcie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×