Nowe odkrycie w Dolinie Królów

Egipt's New Tomb Revealed, USA 2006

W lutym 2006 r. w egipskiej Dolinie Królów grupa badaczy wpadła na trop sensacyjnego znaleziska - niedaleko miejsca pochówku Tutanchamona odkopano wejście do kolejnego grobu.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nowe odkrycie w Dolinie Królów w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 03.07.2010 05:20

    TVP 2

  • Wtorek 22.12.2009 13:10

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W lutym 2006 r. w egipskiej Dolinie Królów grupa badaczy pod kierownictwem dr. Otto Schadena wpadła na trop sensacyjnego znaleziska. Kilkanaście metrów od miejsca pochówku Tutanchamona odkopano wejście do kolejnego grobu. Drugiego dnia prac natrafiono na fragmenty szybu, który kończył się drzwiami. Za nimi znajdowała się komora, a w niej siedem trumien i dwadzieścia osiem naczyń, w większości zapieczętowanych. W pobliżu grobowca powstało tymczasowe laboratorium. Kolejne wydobywane przedmioty zostały poddane skrupulatnym oględzinom.

Kiedy w roku 1922 Howard Carter odkrył grobowiec faraona Tutanchamona, wśród archeologów zapanowało przekonanie, że poznano już wszystkie tajemnice egipskiej Doliny Królów. Jednak w lutym 2006 roku okazało się, że był to pogląd błędny. Ekipa badaczy pod kierownictwem dr. Otto Schadena wpadła na trop sensacyjnego znaleziska. Kilkanaście metrów od miejsca pochówku Tutanchamona odkopano wejście do kolejnego grobu. Czyżby spoczywały tam szczątki małżonki legendarnego faraona? Telewizja Discovery wysłała do Doliny Królów archeologa Kena Nystroma, by na bieżąco śledził postępy prac nad rozszyfrowywaniem zagadki nowego grobowca i utrwalał je na taśmie. "Wiedzieliśmy, że coś się szykuje, ale pierwszego dnia nie byliśmy jeszcze pewni. Drugiego dnia, kiedy prace wykopaliskowe się posunęły, natrafiliśmy na fragmenty szybu. Myślałem, że oczy wyskoczą mi z orbit" - relacjonuje podekscytowany dr Schaden. Szyb głębokości czterech i pół metra kończył się drzwiami, za którymi z kolei znajdowała się komora, a w niej siedem trumien i dwadzieścia osiem naczyń, w większości zapieczętowanych. Do kogo należały? Z jakiego okresu historii Egiptu pochodzą? Czy coś je łączy z pobliskim grobem Tutanchamona? Czyje zwłoki znajdują się w trumnach? - to tylko część pytań, na które muszą odpowiedzieć archeolodzy. W tym celu trzeba jednak najpierw opróżnić grobowiec. Liczy się każdy dzień. Po tysiącach lat przebywania w szczelnym pomieszczeniu trumny są teraz wystawione na działanie zmiennej temperatury i wilgoci. Do tego dochodzi ryzyko powodzi i problemy finansowe, gdyż przy pracach w nowo odkrytym grobie trzeba było zatrudnić nadliczbowych robotników. Niektóre z naczyń ważą nawet około pięćdziesięciu kilogramów. Należy je wyciągać niezwykle ostrożnie, by nie doszło do najmniejszego uszkodzenia. Odkopywanie grobowca pod wieloma względami przypomina zabezpieczanie śladów na miejscu przestępstwa. Najmniejszy, niedoceniany z początku detal, może mieć kluczowe znaczenie. W pobliżu grobowca powstaje tymczasowe laboratorium. Kolejne wydobywane przedmiot

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×