Nowy Luwr w Abu Zabi

Megastructures Louvre Abu Dhabi, Nowa Zelandia 2018

Nad brzegiem Zatoki Perskiej znajduje się Luwr w Abu Zabi. Wewnątrz tego inspirowanego kulturą arabską muzeum, zaprojektowanego przez Jeana Nouvela, znajduje się ponad 400 arcydzieł.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Nowy Luwr w Abu Zabi w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Kulisy powstania wyjątkowego muzeum na sztucznej wyspie u wybrzeży Zatoki Perskiej. Nowy Luwr inspirowany jest arabską tradycją. Jego twórca, Jean Nouvel, stworzył budynek mający nie tylko zachwycić miłośników sztuki, ale i nawiązywać do koncepcji dialogu z Zachodem i przenikania się kultur. Jego konstrukcja to prawdziwe architektoniczne dzieło. Obiekt przykrywa ażurowa, ważąca 7 tysięcy ton kopuła, którą podtrzymuje tylko kilka filarów.

U wybrzeży Zatoki Perskiej znajduje się abuzabijski Luwr. Zaprojektowane przez architekta Jeana Nouvela muzeum zostało wybudowane przy współpracy z paryskim Luwrem, by pomieścić ponad 400 bezcennych arcydzieł. Budynek galerii pokrywa ogromna stalowa kopuła, ważąca prawie 7 ton - prawdziwy cud techniki. Luwr w Abu Zabi to budowla wyprzedzająca swoje czasy, a być może także dzieło sztuki samo w sobie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×