Obcy w raju

Stranger in Paradise, Holandia 2016

Film na pograniczu faktu i fikcji. Belgijski aktor Valentijn Dhaenens wciela się w postać nauczyciela, który rozmawia z ludźmi w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Guido Hendrikx

Obcy w raju w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Lot Rossmark Montaż
  • Guido Hendrikx Reżyseria
  • Ella van der Woude Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Film na pograniczu faktu i fikcji. Belgijski aktor Valentijn Dhaenens wciela się w postać nauczyciela, który rozmawia z ludźmi w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii. Jego celem jest znalezienie argumentów za i przeciw akceptowaniu migracji do Europy. Dhaenens uświadamia uchodźcom, że rzeczywistość w krajach, do których zmierzają, odbiega od ich wyobrażeń.

Film dokumentalny z pogranicza faktu i fikcji. Pomysł powstał w trakcie wizyty reżysera na wyspie Lampedusa w maju 2013 roku, kiedy do Europy masowo zaczęli przybywać uchodźcy. Belgijski aktor Valentijn Dhaenens wciela się w postać nauczyciela, który przesłuchuje, prowadzi pogadankę, edukuje, zadaje trudne pytania grupie emigrantów. Odbywa się to w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii. To szereg rozmów mających na celu przedstawienie argumentów za i przeciw akceptacji napływu uchodźców do Europy. Wykłada im "kawę na ławę" i uświadamia, że ich sen o dobrotliwej Europie nie ma szans na spełnienie. Operując faktami, takimi jak roczny koszt opieki socjalnej każdego z uchodźców, nikłe szanse na znalezienie pracy oraz brak społecznej akceptacji. Na przemian droczy się i lituje nad swoimi słuchaczami. Z pozycji wyższości białego Europejczyka stara się wzniecić bunt i zażenowanie w bezradnych tułaczach. Reżyser wprowadził do tego filmu dokumentalnego elementy przynależne fabule i pyta, czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? Konkursy: nagroda Fiction/Non - Fiction nagroda miesięcznika Focus dla Największej Osobowości Festiwalu nagroda czytelników "Co Jest Grane 24" nagroda Amnesty International nagroda dokumentalna Warszawy

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×