Obudzić Olę

Polska 2002

Dokument opowiadający historię tragicznego wypadku i walki o życie córki znanej aktorki Ewy Błaszczyk, Oli. Dziewczynka zakrztusiła się, popijając lekarstwo, straciła przytomność i zapadła w śpiączkę.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Obudzić Olę w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W jednym z wywiadów aktorka Ewa Błaszczyk powiedziała: "Wierzę, że 2000 r. będzie jeszcze szczęśliwszy, że będzie można tak spokojnie pożyć, zacząć smakować życie... " Tymczasem rok ten przyniósł jej rodzinie dwie tragedie: w styczniu zmarł jej ukochany mąż Jacek Janczarski, a w maju jedna z 6-letnich wówczas córek bliźniaczek, Ola, zakrztusiła się, popijając lekarstwo, straciła przytomność i zapadła w śpiączkę. Można powiedzieć, że "utopiła się w szklance wody". W stanie śmierci klinicznej trafiła do szpitala na Bielanach.

W jednym z wywiadów w grudniu 1999 r. aktorka Ewa Błaszczyk powiedziała: "Wierzę, że 2000 rok będzie jeszcze szczęśliwszy, że będzie można tak spokojnie pożyć, zacząć smakować życie..." Tymczasem rok ten przyniósł jej rodzinie dwie wielkie tragedie: w styczniu zmarł ukochany mąż aktorki, Jacek Janczarski, a 11 maja jedna z 6-letnich wówczas córek bliźniaczek, Ola, zakrztusiła się popijając lekarstwo, straciła przytomność i zapadła w śpiączkę. Można powiedzieć, że "utopiła się w szklance wody". W stanie śmierci klinicznej trafiła do szpitala na Bielanach, a stamtąd, po reanimacji, na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Od czerwca 2000 r. przebywa na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. Całkowite niedotlenienie mózgu pociągnęło za sobą szereg ciężkich powikłań: porażenie mięśni, utratę wzroku i mowy. Przez rok stan dziewczynki niemal wcale się nie poprawiał. Dopiero po 7 miesiącach odzyskała wzrok, później po raz pierwszy podniosła głowę, po roku zaczęła przełykać papkowate pokarmy. Choć bardzo powoli, Ola stale robi postępy, jej organizm walczy o wyzdrowienie, ale droga do sukcesu jest jeszcze daleka. Dziewczynka nadal przebywa w CZD. Matka poświęca jej każdą wolną chwilę, Olę stale odwiedza również jej siostra Mania, która już doskonale rozumie, jak bardzo Ola potrzebuje miłości, cierpliwości i troskliwości wszystkich dookoła. Chociaż dziewczynka ma w CZD doskonałą opiekę, jej leczenie i bardzo długa rehabilitacja uświadomiły Ewie Błaszczyk istnienie dotkliwej luki w polskim systemie medycznym: brak placówki, która zajmowałaby się pacjentami tego typu. Dlatego w 2002 r. aktorka, wespół z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, założyła fundację "Akogo?" działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×