Obywatel Milk

Milk, USA 2008

Milk to pierwszy w USA homoseksualista, który zostaje wybrany do rady miejskiej i walczy z dyskryminacją gejów i lesbijek. Jego aktywność polityczna przysparza mu zarówno zwolenników, jak i wrogów.

 • Czas trwania: 140 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Gus Van Sant

Obywatel Milk w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Sean Penn jako Harvey Milk
 • Emile Hirsch jako Cleve Jones
 • Josh Brolin jako Dan White
 • Diego Luna jako Jack Lira
 • James Franco jako Scott Smith
 • Alison Pill jako Anne Kronenberg
 • Victor Garber jako George Moscone

Twórcy

 • Dustin Lance Black Scenariusz
 • Gus Van Sant Reżyseria
 • Elliot Graham Montaż
 • Harris Savides Zdjęcia
 • Danny Elfman Muzyka
 • Dustin Lance Black Producent
 • Barbara Munch Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Milk to pierwszy w USA homoseksualista, który zostaje wybrany do rady miejskiej i walczy z dyskryminacją gejów i lesbijek. Ten charyzmatyczny przywódca postawą zdobywa serca nie tylko tych, w obronie których staje, ale także tych, którzy do tej pory traktowali ludzi o odmiennej orientacji seksualnej jak trędowatych. Jego aktywność polityczna odbija się szerokim echem w kraju, przysparzając mu zarówno zwolenników, jak i wrogów. Będąc u szczytu możliwości, Milk zostaje zastrzelony przez konserwatystę, któremu miał rzekomo zrujnować życie.

Nominowany do 6 Oscarów® i nagrodzony 2 statuetkami Akademii - w tym za rewelacyjną rolę Seana Penna - film Gusa Van Santa. "Obywatel Milk" to oparta na faktach opowieść o końcowym okresie życia Harveya Milka - charyzmatycznego amerykańskiego działacza na rzecz równouprawnienia osób homoseksualnych. Stany Zjednoczone, lata 70. Harvey Milk (Sean Penn) i jego przyjaciel Scott Smith (James Franco) opuszczają Nowy Jork i przeprowadzają się do San Franciso. Milk właśnie skończył 40 lat i coraz częściej myśli o zaangażowaniu się w działalność społeczną na rzecz walki o prawa gejów i lesbijek. Jest charyzmatyczny i działa w słusznej sprawie, więc szybko pociąga za sobą rzesze zwolenników i dostaje się do Rady Miasta. Na jego drodze staje jednak również wielu przeciwników, a najbardziej zagorzałym z nich jest konserwatysta i obrońca wartości moralnych, niejaki Dan White (Josh Brolin). Amerykański polityk Harvey Milk był pierwszym mężczyzną przyznającym się do swojej orientacji homoseksualnej, który został wybrany do Rady Miasta San Francisco. Zasiadał w niej prawie rok, a jego praca zaowocowała m.in. podjęciem uchwały zakazującej w San Francisco dyskryminacji osób ze względu na ich orientację seksualną. Jego działalność oznaczała jednak więcej - stał się ikoną ruchu LGBTQ, a jak podsumował pisarz John Cloud - po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której jawny gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces (John Cloud: Harvey Milk profile, Time, 14.06.1999, cyt. za Wikipedia). W 2008 roku postać Harveya Milka i ostatni okres jego życia postanowił przypomnieć Gus Van Sant. Amerykańskiego reżysera zawsze interesowało to, co dzieje się na marginesie społeczeństwa, fascynowały go postaci outsiderów żyjących poza bezpiecznym, mieszczańskim światem. Taki też był Milk, który w latach 70. rozpoczął walkę o prawa mniejszości seksualnych. Rewelacyjnie wcielił się w niego Sean Penn, który za swoją rolę otrzymał w 2009 roku Oscara, wyprzedzając w wyścigu po Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej m.in. Mickeya Rourke'a, Franka Langellę i Brada Pitta. Poziomu dotrzymują mu pozostali dwaj aktorzy - James Franco i Josh Brolin, który wcielił się w niechlubną postać Dana White'a (rolę tę odrzucił m.in. Tom Cruise). "Obywatel Milk" to film, którego atutem - oprócz znakomitej obsady - są również rewelacyjne zdjęcia, scenografia i muzyka, oddające ducha epoki lat 70. i początków walki o prawa gejów i lesbijek. Obraz, poza Oscarem dla Seana Penna, zdobył statuetkę Akademii za scenariusz Dustina Lance'a Blacka, 4 nominacje do BAFTY i nominację do Cezara.

Komentarze

Skomentuj
 • james@...

  Brzydzą mnie filmy o pederastach...

  26.03.2015 18:47
 • RST

  Najzwyklejsza homopropaganda zrobiona przez heterofobów !!!

  23.09.2013 00:18
 • stewiess@...

  FILM TYLKO DLA GEJÓW !!!, czy jak się tych dziwaków nazywa Szkoda czasu ...

  23.09.2013 00:15
 • Wlkp (gość)

  Fajny dramat dla dojrzałych umysłowo , polecam, jak również świetny film "Transamerica" , dostępny na Y.T-bie.

  12.10.2012 13:11
 • propaganda LGBT (gość)

  Gejowa agitka. Prości są źli, zboczeni są dobrzy. Plus sceny łóżkowe w wykonaniu osobników rodzaju męskiego. Szkoda czasu.

  12.10.2012 11:08
 • Niezboczony (gość)

  Wolę mieć za sąsiadów zakochanych heteroseksualistów niż homo lejącego męża i dzieci.

  11.10.2012 23:37
 • Porter

  Fobia - uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. To dla mocherka , który w podpisie twierdzi , że homofobem nie jest , czemu przeczy treść postu. Fobia to skaza umysłu , choroba , a rzadko który człowiek z obciążeniem psychicznym przyzna się ( także wobec siebie) do swoich lęków :) Nikt niczego nie szerzy , przyjacielu , jak widać , niestety - stulecia ciemnogrodu trwają u nas nadal.Bredni , które wypisujesz nie chce się nawet komentować , mogę tylko współczuć głupoty , co szczerze czynię. Wolałbym mieć za sąsiadów parę zakochanych homoseksualistów niż hetero lejącego żonę i dzieci. Film z zainteresowaniem obejrzę , problem ciekawy , postać autentyczna no i Sean Penn w roli głównej...

  11.10.2012 22:39
 • BrunoCalzone (gość)

  Zgadzam się z wypowiedzią Viatore. Film wprowadził zamieszanie w niektóre odłamy naszej organizacji. Nie polecam mężczyznom z dużymi jądrami i ptakami dziłającymi w odpowiednią stronę.

  11.10.2012 21:47
 • Nie homofob, bo homów się nie boję (gość)

  No niestety, szerzenie mody homoseksualnej jest na fali. A telewizje chętnie w tym uczestniczą, bo za tym idą pieniądze. A organizacje propagujące pederastię dostają granty i dofinansowania z Unii Europejskiej - również na indoktrynację dzieci w szkołach. Rośnie spaczone pokolenie.

  11.10.2012 21:25
 • asssd (gość)

  jaki pierwszy wybrany gej, raczej pierwszy co zrobił outcomming

  11.10.2012 21:20
 • Viatore (gość)

  Oglądałem ten film. Zawiera treści o charakterze homoseksualnym, co wzbudza odraze w większości poważnych gangsterów. Wiele kształtów fallistych występujących w filmie doprowadza do jednego wniosku - film dla... :)

  11.10.2012 20:05
 • antaja (gość)

  kilka lat temu oglądałam i ponownie zamierzam obejrzeć w tvp2 dzisiaj. dla przeciwników i niezdecydowanych co do homoseksualistów film będzie ciężko oglądać. mimo tego polecam bo warto - nawet żeby zmierzyć się z własnym zdaniem;]

  11.10.2012 19:38

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 12

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×