Oda do radości

Oda do radości, Polska 2005

Nowele filmowe. W pierwszej troje młodych ludzi spotyka się w autobusie jadącym do Londynu. Bohaterka kolejnej wraca z Anglii. Michał, główna postać trzeciej z nich, marzy o karierze hip-hopowca.

 • Czas trwania: 114 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Anna Kazejak, Jan Komasa, Maciej Migas

Oda do radości w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Małgorzata Buczkowska jako Aga
 • Piotr Głowacki jako Michał
 • Roma Gąsiorowska jako Marta
 • Lesław Żurek jako Wiktor
 • Przemysław Bluszcz jako Zbyszek
 • Joanna Bogacka
 • Anna Maria Buczek jako Beata
 • Janusz Chabior jako Rysiek

Więcej »

Twórcy

 • Rafal Listopad Montaż
 • Maciej Pawlinski Montaż
 • Bartek Pietras Montaż
 • Klaudiusz Dwulit Zdjęcia
 • Radek Ladczuk Zdjęcia
 • Piotr Niemyjski Zdjęcia
 • Jacek Lachowicz Muzyka
 • Katarzyna Fukacz-Cebula Producent

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Trzy nowele filmowe. W pierwszej troje młodych ludzi spotyka się w autobusie jadącym do Londynu. Pochodzą z różnych stron Polski, mają inne doświadczenia. Łączy ich nadzieja na znalezienie się w lepszym świecie. Bohaterka kolejnej noweli - "Śląsk", wraca z Londynu, gdzie zarabiała jako sprzątaczka. Chce otworzyć zakład fryzjerski, by wyciągnąć rodzinę z kłopotów finansowych. Michał, czyli DJ Peras, bohater "Warszawy", marzy o karierze hip-hopowca. Zarabia na życie pracą u ojca swojej dziewczyny. Mężczyzna namawia córkę na wyjazd do Londynu.

"Zainspirowani prasową dyskusją o „pokoleniu nic” studenci łódzkiej filmówki Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa i Maciej Migas nakręcili nowelowy film – portret swoich rówieśników niewidzących dla siebie nadziei i szans w Polsce... "

Zadziwiający dojrzałością, sprawnością warsztatową i rozmachem debiut trojga młodych filmowców - studentów łódzkiej filmówki, którym realizację ich pierwszego dzieła umożliwiła wygrana w ogłoszonym przez Akson Studio konkursie na scenariusz. Autorzy wartko i bezpretensjonalnie, językiem swego pokolenia opowiadają o młodych ludziach, dla których demokratyczna i wolna Polska wcale nie stała się krajem ich marzeń, wielkich możliwości i spełnionych nadziei. To wciąż kraj przegranych frustratów i cwanych krętaczy, w którym tak mało jest miejsca na zwyczajną, uczciwą normalność. Film ma charakter nowelowy: trzy odrębne historie z różnych miejsc w Polsce (pierwsza nowela nosi tytuł "Śląsk", druga - "Warszawa", trzecia - "Morze"), różni bohaterowie, ale wszyscy młodzi, na progu dorosłego życia, próbujący się usamodzielnić i jakoś ustabilizować. Wszyscy też napotykają te same problemy: niedostatek pieniędzy, niemożność porozumienia się z najbliższymi osobami, rozdarcie między wyobrażeniami a rzeczywistością, a czasami po prostu niedojrzałość, brak pomysłu na życie. Odmienne, a zarazem tak podobne losy bohaterów splatają się ostatecznie w jednym miejscu - autokarze wiozącym ich do Wielkiej Brytanii, mitycznej ziemi obiecanej, która jeśli nie pozwoli im urzeczywistnić marzeń (o czym jedna z bohaterek już się przekonała), to chociaż nieco je przybliży. Współczesny Śląsk. Agnieszka właśnie wróciła do rodzinnego miasta po rocznym pobycie w Londynie, gdzie pracowała jako sprzątaczka - "na szmacie", jak to obrazowo określa. Zarobione pieniądze pragnie zainwestować we własny zakład fryzjerski. W domu zastaje fatalną sytuację: ojciec górnik strajkuje w obronie kopalni, której grozi zamknięcie, matka niedawno straciła pracę w zakładzie fryzjerskim. Aga wraz z matką i swoją siostrą Danką, też nie mającą stałego zajęcia, kupują lokal na salon fryzjerski, same go remontują i wyposażają. Nareszcie są szczęśliwe, wierzą, że będąc na swoim podźwigną się finansowo. Ich radość nie trwa długo: strajkujący górnicy, nie mogąc się doczekać decyzji w sprawie kopalni, wylegają na ulicę, dochodzi do starć z policją. Szyby w zakładzie Agi zostają wybite, okoliczni chuligani dopełniają dzieła zniszczenia. Dziewczyny oraz ich matka znów są w punkcie wyjścia. Co gorsza, Danka, która dopiero co wzięła ślub, uświadamia sobie, że nie kocha męża. Wydaje się, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest ponowny wyjazd Agi do Londynu. Czy na ten krok zdecyduje się również Danka? Historia warszawska to opowieść o hiphopowcu Pele, związanym z Martą, córką bogatego biznesmena. Ojciec dziewczyny wyraźnie daje mu do zrozumienia, że nie jest odpowiednią partią dla jego jedynaczki, którą rodzic chce wysłać na studia do Londynu. Tymczasem Pele wygrywa konkurs muzyczny, ma szansę nagrać płytę. Chłopak staje przed dylematem - jechać za dziewczyną czy zacząć karierę? Pele podejmuje desperacką próbę zatrzymania Marty. Umierająca babcia radzi mu posłuchać głosu serca.

Komentarze

Skomentuj
 • sławek (gość)

  http://www.przeprowadzki-tanio.za.pl

  30.10.2009 23:07

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×