Oddzielne życia

Our Lives: Separate Lives, Wielka Brytania 2010

Hassan i Hussein Benhaffaf z Irlandii to bliźnięta syjamskie. Przyszli na świat zrośnięci od klatki piersiowej do miednicy. Filmowcy towarzyszyli chłopcom podczas najważniejszych miesięcy życia.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Oddzielne życia w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 08.04.2013 13:30

    TVP 2

  • Poniedziałek 04.02.2013 14:35

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Hassan i Hussein Benhaffaf z Irlandii to bliźnięta syjamskie. Malcy przyszli na świat w grudniu 2009 r. zrośnięci od klatki piersiowej do miednicy. Filmowcy towarzyszyli chłopcom podczas najważniejszych miesięcy życia. Widzowie mogą obserwować przygotowania do operacji rozdzielenia. Chirurdzy dają im 85% szans na przeżycie. Jeśli rodzice nie zdecydują się na zabieg, chłopcy nigdy nie będą chodzili, zapewne wkrótce umrą, bo ich serca nie mogą prawidłowo się rozwijać. Po operacji chłopcy wracają do domu. Czeka ich rehabilitacja.

Hassan i Hussein z Irlandii to bliźnięta syjamskie. Ich historia poruszyła serca wielu ludzi. Cały kraj zjednoczył się w działaniu, by im pomóc. Potrzeba było wiele pieniędzy, ale też nadziei i miłości. Ekipa filmowa towarzyszyła chłopcom i ich rodzicom podczas najważniejszych miesięcy ich życia. Malcy przyszli na świat w grudniu 2009 r. , zrośnięci od klatki piersiowej do miednicy. Mają wspólną wątrobę, jelita, pęcherz moczowy. Każdy ma jedną nogę. Z doświadczenia wiadomo, że tak połączone dzieci nie mogą chodzić. W filmie obserwujemy przygotowania do operacji rozdzielenia, a także bolesne chwile, gdy rodzice oddają niemowlęta w ręce lekarzy, niepewni ich losu. Chirurdzy dają malcom 85% szans na przeżycie. Operacja, która odbędzie się w Londynie, może trwać nawet 14 godzin. Rozdzielenie bliźniąt syjamskich to najbardziej złożona operacja pediatryczna. Chirurdzy nie do końca wiedzą, co ich czeka, bo żadne prześwietlenia ani badania nie ukazują w pełni, jak są połączone nerwy i tkanki. Operacja jest długa i skomplikowana. Jeśli rodzice nie zdecydują się na zabieg, malcy nigdy nie będą chodzili i zapewne wkrótce umrą, bo ich serca nie mogą rozwijać się normalnie. Po rozmowie z chirurgiem rodzice pełni obaw, że jedno z dzieci może nie przeżyć operacji, zgodzili się jednak na zabieg. Lekarz przekonywał, że nie planuje się rozdzielenia bliźniąt syjamskich, jeśli jedno mogłoby umrzeć. Operacja się powiodła. Chłopcy w rekordowym czasie wrócili do domu. Teraz czeka ich długa, mozolna rehabilitacja. Ale to dopiero początek drogi, bo na razie każdy z nich ma tylko połowę narządów. Gdy malcy skończyli pierwszy rok życia, pojechali wraz z rodzicami do Dublina, gdzie ich niezwykle dzielna matka otrzymała specjalną nagrodę przyznawaną przez czasopismo dla kobiet w ciąży.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×