Ofiary francuskiej bomby atomowej

Victims of the French Atomic Bomb, Francja 2012

Dokument to historia francuskich prób nuklearnych przeprowadzanych w latach 1960-1996. Informacje o tym ujrzały światło dzienne za sprawą wspomnień francuskiego naukowca Bernarda Ista.

 • Czas trwania: 80 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Christine Bonnet

Ofiary francuskiej bomby atomowej w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Christine Bonnet Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument to historia francuskich prób nuklearnych przeprowadzanych w latach 1960-1996. 13 lutego 1960 roku na Saharze Francja przeprowadziła pierwszą próbę atomową, do 1966 roku w Algierii nastąpiło łącznie 4 próby atmosferyczne i 13 prób podziemnych. Potem testy broni atomowej odbywały się na ludności zamieszkującej atole Mururoa i Fangataufa położone na Pacyfiku. W wyniku tych działań zachorowalność na raka w rejonie zwiększyła się aż sześciokrotnie. Obecnie Francja posiada w arsenale 350 głowic nuklearnych uznawana jest za mocarstwo atomowe.

Historia francuskich prób nuklearnych przeprowadzanych w latach 1960-1996. Ten rozdział historii Charles de Gaulle zamknął w teczce opatrzonej klauzulą tajne. Jednak informacje zawarte w dokumencie ujrzały światło dzienne za sprawą wspomnień francuskiego naukowca Bernarda Ista. Miał on odwagę, by sfilmować bazy atomowe mieszczące się w Algierii i Polinezji. 13 lutego 1960 roku na Saharze Francja przeprowadziła pierwszą próbę atomową, do 1966 roku w Algierii nastąpiło łącznie 4 próby atmosferyczne i 13 prób podziemnych. Potem testy broni atomowej odbywały się na lokalnej ludności zamieszkującej atole Mururoa i Fangataufa położone na Pacyfiku. W wyniku tych działań zachorowalność na raka w rejonie zwiększyła się aż sześciokrotnie. Obecnie Francja posiadająca w swoim arsenale 350 głowic nuklearnych uznawana jest za mocarstwo atomowe.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×