Ogrody Wersalu

Le chateau de Versailles, Francja 2006

Wersal i znajdujący się tam pałacyk myśliwski miały być początkowo tylko skromną siedzibą króla Ludwika XIII. W 1660 r. król Ludwik XIV uczynił postanowił uczynić Wersal główną rezydencją.

 • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ogrody Wersalu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Położony 24 km od Paryża Wersal i znajdujący się tam pałacyk myśliwski miały być początkowo tylko skromną siedzibą króla Ludwika XIII podczas jego wypraw na polowania. Król Ludwik XIV, niezadowolony z innych pałaców królewskich, postanowił w 1660 r. uczynić z Wersalu główną rezydencję. Wielu architektów pracowało nie tylko nad planami rezydencji. Ogrody Wersalu za czasów króla Ludwika XIV zajmowały kilka tysięcy hektarów. Wraz z fontannami, rzeźbami i grotami stanowiły wielką atrakcję dla paryskiej arystokracji.

Położony zaledwie 24 km od Paryża Wersal i znajdujący się tam pałacyk myśliwski miał być początkowo tylko skromną siedzibą króla Ludwika XIII podczas jego wypraw na polowania. Jego następca Ludwik XIV, niezadowolony z innych pałaców królewskich (w tym Luwru i Tuileries), postanowił jednak w 1660 r. uczynić z Wersalu główną rezydencję królewską. Sztaby architektów pracowały nie tylko nad planami samego pałacu, ale także nad odpowiednim zaaranżowaniem otaczającego go terenu. Ogrody Wersalu za czasów Ludwika XIV zajmowały kilka tysięcy hektarów. Wraz z niezliczonymi fontannami, rzeźbami i grotami stanowiły wielką atrakcję dla paryskiej arystokracji, zwłaszcza w pierwszych latach panowania Króla Słońce. Stanowiły też znakomite tło dla wystawianych tam fantazyjnych spektakli operowych i teatralnych. Okrojone dziś do powierzchni 100 hektarów ogrody Wersalu nadal zachwycają swoim pięknem. Obfitują w przemyślnie zaplanowane widoki, promenady, tarasy i fontanny. Znajduje się tam również "Canale Grande" wzorowany na słynnym weneckim kanale.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×