Oni żyją

They Live, USA 1988

Los Angeles przeżywa inwazję tajemniczych istot, które siłą umysłu sprawują władzę nad ludźmi. Jedynie nieliczna grupa mieszkańców zdaje się dostrzegać grożące niebezpieczeństwo.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Horror
 • Reżyseria: John Carpenter

Oni żyją w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 29.01.2010 23:30

  TVP 1

Twórcy

 • Frank Armitage Scenariusz
 • John Carpenter Reżyseria
 • Gib Jaffe Montaż
 • Frank E. Jimenez Montaż
 • Gary B. Kibbe Zdjęcia
 • John Carpenter Muzyka
 • Alan Howard Muzyka
 • Larry Franco Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Los Angeles przeżywa inwazję tajemniczych istot, które siłą umysłu sprawują władzę nad ludźmi. Pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach i atakują bez uprzedzenia. Ludzie w większości zdają się akceptować ich żądania bezwzględnego posłuszeństwa. Jedynie nieliczna grupa mieszkańców dostrzega grożące niebezpieczeństwo.

Akcja "Oni żyją" rozgrywa się w Los Angeles, dokąd przybywa bohater filmu, John Nada, wyposażony w ogromny plecak, w którym dźwiga cały swój dobytek. Od dawna poszukuje jakiejś fizycznej pracy, ale wszędzie słyszy tę samą odpowiedź, że nic dla niego nie mają. Dobrze zbudowany i silny mężczyzna gotów jest nająć się do najcięższych robót, aby zarobić na utrzymanie. W końcu szczęście mu dopisuje, otrzymuje zatrudnienie przy rozkopach, na wielkiej budowie przy rozkopach, gdzie poznaje czarnoskórego Franka Armitage'a, który oferuje mu pomoc w znalezieniu lokum. Na obrzeżach miasta, gdzie w cieniu drapaczy chmur wyrosło "osiedle" prowizorycznych szałasów zamieszkanych przez - takich jak on - biedaków, John odnajduje swoje miejsce na ziemi. Nowi przyjaciele, mimo własnych problemów i życia w ubóstwie, okazują serce i zrozumienie przybyszowi, mającemu wreszcie ciepłą strawę i dach nad głową. Pewnego dnia dochodzi jednak do niezwykłych zdarzeń, które znowu odmieniają jego niespokojne życie. Uwagę Johna przyciagają dziwnie zachowujący się ludzie, krążący wokół niewielkiego kościoła, znajdującego się po drugiej stronie ulicy. Penetrując pomieszczenia kościelne, dokonuje zaskakującego odkrycia. Przypadkowo natrafia też na ukryte w schowku w ścianie kartonowe pudła, wypełnione ciemnymi okularami, które nie początkowo nie budzą jego zainteresowania. Jeszcze tego samego wieczora oddziały policji otaczają slumsy, niszcząc ciężkim sprzętem prowizoryczne zabudowania i wywołując popłoch wśród mieszkańców. Zorganizowana przez funkcjonariuszy obława na kościół kończy się aresztowaniami i pobiciem przebywających tam ludzi, łącznie z niewidomym kaznodzieją. Kiedy nazajutrz John wraca do splądrowanego kościoła jeszcze raz przeszukuje odkryte tam wcześniej kartonowe pudła. Teraz przekonuje się, że ciemne okulary mają niezwykłą moc: po ich włożeniu widać zupełnie inny świat, jaki nas otacza. Pośród spokojnych, uczciwych obywateli żyją przybysze z obcej planety, sterujący ludzkimi umysłami i próbujący zamienić mieszkańców Ziemi w bezwolnych i posłusznych poddanych.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×